Rok 2019 rekordowy dla łotewskiego recyklera PET

Rok 2019 rekordowy dla łotewskiego…

W 2019 roku łotewska spółka "PET Baltija", zajmująca się recyklingiem butelek PET, osiągnęła najwyższe w historii firmy wyniki ilościowe. W zeszłym roku "PET Baltija" poddała recyklingowi 40 895 ton butelek PET, co stanowi wzrost o 7% w stosunku do wyniku z 2018 r., kiedy firma osiągnęła wynik 38 075 ton. Prawie 100% produkcji łotewskiego recyklera trafia na eksport. „ 

 - Rok 2019 był pełen wyzwań dla europejskich producentów surowców pochodzących z recyklingu. Zdecydował o tym zarówno spadek cen ropy naftowej, jak i proces zawierania umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami. Jednak inwestycje w produktywność i efektywność pomogły JSC „PET Baltija” umocnić swoją pozycję w roli wiodącego podmiotu w branży recyklingu materiałów polimerowych w krajach bałtyckich i zachować udziały w rynku w Europie. Jednak ten rok, w świetle gwałtownego spadku cen ropy naftowej i przestojów ekonomicznych w wielu krajach europejskich, będzie dla producentów surowców wtórnych rokiem skomplikowanym. Dlatego ważne jest, aby instrumenty wsparcia dla eksporterów były dobrze przemyślane i pomogły zachować zarówno wielkość produkcji, jak i miejsca pracy - mówi Māris Simanovičs, prezes zarządu grupy "Eco Baltia", do której należy "PET Baltija".

Dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych ubiegłoroczne obroty JSC "PET Baltija" wyniosły 37,22 mln euro, co stanowi wzrost o 7% w stosunku do 2018 roku, kiedy wyniosły one 34,70 mln euro. Z kolei w świetle niskich cen surowców "virgin" na światowym rynku, a także wzrostu cen surowców kupowanych przez spółkę oraz wzrostu kosztów transportu, zysk spółki wyniósł zaledwie 164,12 tys. euro. W 2018 r. było to 1,89 mln euro.

 - Nasze surowce wyprodukowane z butelek PET są wykorzystywane przez producentów opakowań i wyrobów z tworzyw sztucznych na całym świecie, korzystają z nich również marki międzynarodowe. W 2019 roku osiągnęliśmy najwyższy wolumen produkcji w całej historii firmy. Jednak także w tym roku, pomimo kryzysu, kontynuowaliśmy nieprzerwany proces produkcyjny, rozwijaliśmy produkcję granulatu PET do pakowania żywności i konsekwentnie pracujemy nad utrzymaniem wolumenu produkcji również w segmencie surowców niespożywczych. Obecnie oczekujemy na wznowienie produkcji przez europejski przemysł motoryzacyjny - mówi Kaspars Fogelmanis, członek zarządu JSC "PET Baltija".

JSC "PET Baltija” zatrudnia ponad 200 pracowników. Firma jest częścią grupy "Eco Baltia", która jest największą grupą firm zajmującą się ochroną środowiska i gospodarką odpadami w krajach bałtyckich, zapewniającą pełny cykl gospodarowania odpadami. Grupa "Eco Baltia" zatrudnia ponad 830 pracowników, a jej skonsolidowane obroty w 2019 roku wyniosły 70,62 mln euro.

JL