Rola i typy opakowań wewnętrznych

Opakowanie nadmuchiwane
Jeden z ciekawszych typów opakowań wewnętrznych. Opakowania nadmuchiwane świetnie sprawdzają się podczas pakowania notebooków, tonerów, butelek. Dzięki zaworom jednokierunkowym nawet w przypadku przebicia jednej z komór pozostałe są napełnione powietrzem.

Przykładem inteligentnych opakowań nadmuchiwanych jest choćby linia produktów o nazwie AirSpeed 9000 firmy Pregis. Mamy tu do czynienia z innowacyjnym i efektywnym rozwiązaniem w dziedzinie pakowania. Unikalna i technologia pozwala utrzymywać sąsiadujące ze sobą rurki w stanie bezpiecznego napompowania powietrzem, tworząc amortyzującą poduszkę zabezpieczającą towary o niewielkiej masie podczas wysyłki i transportu. Rurki są wzajemnie połączone za pomocą całego szeregu zaworów jednokierunkowych (zwrotnych). Oznacza to, że nawet jeśli jedna z komór powietrznych zostanie przedziurawiona, to pozostałe nadal pozostaną napompowane.

Warto ponadto wiedzieć, że w opakowaniu nadmuchiwanym stosuje się ciśnienie powietrza do zabezpieczania i utrzymywania produktów na miejscu wewnątrz pojemnika wysyłkowego. Opakowanie nadmuchiwane zapewnia amortyzującą barierę powietrzną. Ekstremalne warunki klimatyczne wpływają na ciśnienie powietrza w opakowaniu.

W ekstremalnie zimnych warunkach objętość powietrza maleje, zwalniając dodatkową przestrzeń wewnątrz paczki i zwiększając ryzyko uszkodzenia produktu. Ekstremalnie gorące warunki spowodują rozszerzenie się poduszek powietrznych, co wytworzy nacisk na złączenia opakowania przesyłki.

Wpisz tytuł dla obrazu

Poduszki powietrzne
Tego typu czysty, niewrażliwy na wilgoć oraz mocny materiał, wypełnia przestrzenie poza opakowaniem, skutecznie blokując i amortyzując produkty podczas transportu oraz magazynowania.

Jedna poduszka jest w stanie wytrzymać uderzenie o wartości 1000 kN w zależności od użytej taśmy. Poduszki powietrzne są odpowiednie dla produktów o regularnych kształtach bez ostrych krawędzi i wystających elementów. Poduszki powietrzne są systemem, który przekształca rolki taśmy w „łańcuch” poduszek powietrznych. Urządzenia mogą zostać tak zaprogramowane, aby wykonywać szeroki wachlarz poduszek z materiałów o różnych właściwościach spełniając obecne jak i przyszłe potrzeby. Poduszka powietrzna nadaje się do ponownego użytku, podlega recyklingowi i składa się w przybliżeniu z 99 proc. powietrza oraz 1 proc. folii.

Papier pakowy
Papier pakowy jest jednym z podstawowych materiałów opakowaniowych. Można go stosować do owijania produktów, do wypełniania wolnych przestrzeni wokół pakowanego produktu. Papier jest produktem ekonomicznym i przyjaznym środowisku.

W ofercie większości producentów znajduje się kilka rodzajów papieru do różnych zastosowań i w różnych gramaturach: białe lub szare, w arkuszach i rolkach. Istnieje też papier pakowy specjalistyczny: antykorozyjny, wzmacniany włóknami, bibuła, powlekany polietylenem lub antypoślizgowy (do przekładania warstw na palecie).

Papier pakowy jest zwijany i gnieciony w celu wypełnienia pustej przestrzeni wewnątrz paczki o wadze lekkiej i średniej oraz przedmiotów, które nie są kruche. W przypadku stosowania papieru pakowego należy ściśle ubić papier i użyć co najmniej 5 cm tego materiału wokół zawartości i pomiędzy jej elementami.

Amortyzacja papierowa
Wielowarstwowa papierowa (niegazetowa) wyściółka idealnie nadaje się do owijania przedmiotów o średniej lub dużej wielkości, które nie są kruche i tych, które mogą wymagać wchłaniania wilgoci. Amortyzacja papierowa to doskonałe wypełnienie pustych przestrzeni.