Rosja zwiększa zużycie tworzyw sztucznych

Rosja zwiększa zużycie tworzyw sztucznych
Miniony rok był czasem gwałtownego rozwoju rosyjskiego rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Szczególnie mocno było to widać po lawinowo przyrastającym imporcie.
Szybki rozwój rynku widać choćby po skali zużycia trzech tworzyw: PVC, PET i PP.

Sam tylko popyt na suspensyjny polichlorek winylu wzrósł w poprzednim roku aż o 15 proc. Przekroczył psychologiczną granicę 1 miliona ton, osiągając wynik 1,01 mln ton. Sama produkcja na rynku wewnętrznym wyniosła 576 tys. ton i była o 5 proc. wyższa niż w 2010 r. Oznacza to, że niemal połowa PVC, czy to suspensyjnego, czy też emulsyjnego jest przez rosyjskich przetwórców importowana. Tym samym import w ciągu roku podskoczył aż o 25 proc. Dla PVC suspensyjnego było 460 tys. ton i wynik aż o 30 proc. lepszy niż w 2010 r.

Największym rosyjskim producentem PVC jest koncern Sayanskkhimplast, wytwarzający 259 tys. ton tworzywa. Oprócz niego działają też tacy producenci jak Plastcard oraz Sibur-Neftekhim.

W odniesieniu do PET produkcja była z kolei aż 31 proc. wyższa niż przed rokiem i wyniosła 400 tys. ton. Taki stan osiągnięto głównie dzięki inwestycjom koncernu Alco - Naphta w Kaliningradzie, gdzie niedawno uruchomiono nowe instalacje produkcyjne. Taka lokalna inwestycja sprawiła, że import PET przez rosyjskie firmy przetwórcze pozostał niemal na niezmienionym poziomie. Wzrósł ledwie o dwie tony do poziomu 273 tys. ton. Głównym zagranicznym dostawcą na ten rynek wciąż pozostaje koreański KP Chemical.

Trzecie z tworzyw, czyli polipropylen sprowadzono z zagranicy w ilości 193 tys. ton, co jest rezultatem o 3 proc. niższym niż w 2010 r. Dużym wzięciem polipropylen cieszył się wśród firm wytwarzających rury oraz izolacje kablowe.

Łączne zużycie wszystkich tworzyw w Rosji to ponad 7 mln ton, czyli niemal trzy razy więcej niż w Polsce. W ujęciu rocznym wzrost popytu na wszystkie typy tworzyw wynosi ok. 12 proc. W najbliższych latach na pewno będzie jeszcze wzrastać, choćby z faktu organizowania przez ten kraj piłkarskich mistrzostw świata w 2018 r. Tak wielka impreza pociągnie za sobą bez wątpienia wielkie inwestycje, do których używane będą choćby tworzywa konstrukcyjne.

Czytaj więcej: Ze świata 316 Rynek 830