Rośnie zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne

Rośnie zapotrzebowanie na… Branża tworzyw sztucznych przeżywa prawdziwy boom. Rośnie nie tylko zapotrzebowanie, lecz także oczekiwania względem jakości materiałów i sposobów ich przetwarzania. Nowoczesne rozwiązania dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych będą prezentowane na Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Fakuma 2018, które odbędą się w dniach od 16 do 20 października w niemieckim Friedrichshafen.

Dobry nastrój, rosnące zapotrzebowanie

Wśród europejskich producentów maszyn do obróbki tworzyw sztucznych i gumy panuje doskonały nastrój. Od 2009 roku przychody z produkcji zwiększyły się do szacunkowej wartości 15,3 mld euro, co przekłada się na wzrost o 99% w ciągu ostatnich ośmiu lat. W 2017 roku produkcja firm zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Producentów Maszyn do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Euromap wzrosła o rekordowe siedem procent. Nie dziwi więc fakt, że dobrze wiedzie się przetwórcom tworzyw sztucznych, usługi których coraz częściej, efektywniej i w coraz bardziej zróżnicowany sposób znajdują zastosowanie już nie tylko w branży motoryzacyjnej i opakowaniowej. Na targach Fakuma zaprezentowane zostanie ich zastosowanie również w sektorze budowlanym. I tak np. BASF niedawno zwiększył o 40 tys. ton w skali roku możliwości produkcyjne Neoporu, który jest wykorzystywany jako materiał izolacyjny. Szary następca klasycznego styropianu jest lżejszy i wydajniejszy od białego poprzednika.

neopor

Nowe materiały, przetwórstwo High-Tech

W Friedrichshafen prezentowane będą jednak nie tylko najnowsze materiały i sposoby ich zastosowania. Stale rosnące oczekiwania co do coraz lepszej wydajności i najwyższej jakości wymagają nieustającego dążenia do innowacji oraz ciągłego rozwoju. Niezależnie czy chodzi o wtrysk, wytłaczanie, termoformowanie, spienianie czy też druk 3D - podczas tego wyjątkowego spotkania branżowego producenci surowców, maszyn i elementów technicznych zaprezentują innowacje, które mogą zaoferować wzdłuż całego łańcucha przetwarzania. Liczni wystawcy wykorzystują tę okazję, aby podczas targów po raz pierwszy zaprezentować szerszej publiczności najnowsze produkty. Na razie nic nie zapowiada końca sukcesów branży. Z uwagi na wciąż pękające w szwach księgi zleceń Euromap spodziewa się w tym roku wzrostu obrotów ze sprzedaży na poziomie dwóch procent. Gotowość do inwestowania w nowe maszyny oraz systemy utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na czasy dostaw materiałów i maszyn. Jednocześnie ciągły rozwój hamowany jest przez braki specjalistycznej kadry. - Fakt ten powinien uskrzydlić prezentowane podczas targów Fakuma rozwiązania w obszarze automatyzacji - komentuje Annemarie Schur, project manager targów Fakuma.

nowe tworzywa

Branża tworzywa sztucznych ma się dobrze w każdym zakątku świata

Tworzywa sztuczne nie są już biznesem będącym domeną wyłącznie krajów europejskich. Świadczyć o tym mogą przybywający do Friedichshafen z dalekich stron świata eksperci. Fachowcy i osoby decyzyjne przybyły w zeszłym roku na targi Fakuma z ponad 120 krajów. W ślad za 1900 wystawcami nad Jezioro Bodeńskie ulokowane między trzema niemieckojęzycznymi krajami (Niemcy, Austria, Szwajcaria) wybrało się 48 375 zwiedzających . Tendencja jest rosnąca. Obok uczestników z Niemiec i Europy, rośnie przede wszystkim liczba odwiedzających z krajów azjatyckich. I to właśnie Azjaci są głównymi profitentami międzynarodowego rozwoju branży. Według Euromapu to przede wszystkim chińskie przedsiębiorstwa nabrały na znaczeniu. W 2017 roku wyprodukowały one maszyny i instalacje o wartości 11,1 mld euro. Wynik ten był lepszy o 180 punktów procentowych od wyniku z roku 2009.

fakuma


PH
Źródło: P. E. Schall GmbH & Co. KG

Reportaże

Forum