Rozmowa z p.Ursulą Steiner, Prezes Zarządu DOPAK

Rozmowa z p.Ursulą Steiner…
Wrocławska firma DOPAK, oferująca nowoczesne i innowacyjne rozwiązania technologiczne w przetwórstwie tworzyw sztucznych, zakończyła w sierpniu br. procedurę wyboru wykonawcy Centrum Badawczo-Rozwojowego w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. W ramach działalności centrum Dopak świadczyć będzie innowacyjne usługi dla klientów w zakresie projektowania i automatyzacji procesów produkcyjnych w branży PTS. Planowany okres zakończenia inwestycji to sierpień 2018 r.

Z tej okazji poprosiliśmy Prezes Zarządu DOPAK, panią Ursulę Steiner o rozmowę.

Pani Prezes, obecnie na rynku nie istnieje usługa polegająca na opracowaniu projektu ciągu technologicznego, wraz z automatyzacją i optymalizacją z możliwością produkcji testowej oraz zbadania właściwości produkowanych wyrobów. Czy realizację Centrum Badawczo-Rozwojowego traktuje Pani jako osobisty sukces?

- Firma Dopak funkcjonuje blisko 25 lat. Przez te lata nauczyłam się, że o sukcesie zawodowym decyduje poczucie własnej skuteczności i praca z pasją. Podejmowanie czasami odważnych, ale trafnych z perspektywy czasu decyzji, ambitne stawianie sobie zadań do zrealizowania, wytrwałość w dążeniu do celów i nie zniechęcanie się. Dowodem na to jest zajęcie 5 miejsca w rankingu „100 Kobiet Biznesu” zarządzających firmami z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to jedynie moja zasługa, ale całej, zgranej drużyny, którą tworzą wykształceni ludzie. Doceniam ich zaangażowanie i ciężką pracę, ich codzienny wkład w budowanie marki jaką jest firma Dopak.

Co świadczy, na przykładzie prowadzonej przez Panią firmy, o satysfakcji klienta?

- Oferta firmy Dopak jest bardzo bogata, pozwala na zadowolenie nawet najbardziej wymagających nabywców. Obejmuje nie tylko najwyższej jakości maszyny i urządzenia, ale również wysoki standard wykonywanych usług. To rozmowa z klientem pozwala mi wyznaczyć jakie są aktualne zapotrzebowania rynku, aktualne trendy w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i na co firma Dopak powinna zwrócić szczególną uwagę podczas kompletowania oferty.

Firma Dopak jest nie tylko dystrybutorem maszyn i urządzeń do PTS. Nasze doświadczenie, kompetencje pozwalają na kompleksowe wdrożenie całego procesu technologicznego „od pomysłu do przemysłu”, według zasady – wszystko od jednego dostawcy. Realizujemy kompleksowe usługi, tworzymy projekty dostosowane do indywidualnych wymogów i oczekiwań klienta. Proponujemy tylko energooszczędne technologie i rozwiązania pozwalające na szybki zwrot inwestycji, które są przyjazne środowisku naturalnemu.

Oferujemy szybką i fachową pomoc przy wdrażaniu nowych produktów, modernizacji i usprawnianiu dotychczasowych rozwiązań.

Czym dokładnie będzie zajmować się, budowane przez Dopak, Centrum Badawczo - Rozwojowe?

- Jak już wspomniano, obecnie koncentrujemy swoje siły na stworzeniu nowego centrum badawczo-rozwojowego w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. W ramach naszego centrum planujemy poszerzyć ofertę o innowacyjne usługi obejmujące projektowanie, optymalizacje, automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. Będą to usługi kompleksowe, gdzie klient sprecyzuje, jaki produkt chce wytwarzać oraz określi wymagane parametry jakości, a pracownicy centrum dobiorą technologie i metody wytwarzania, zoptymalizują proces produkcyjny, a następnie monitorując parametry jakościowe przeprowadzą test produkcji na maszynach znajdujących się w naszym centrum. Dostarczymy rozwiązanie technologiczne „pod klucz” pozwalające na wytwarzanie opracowanych przez klienta produktów w jego zakładzie. W ramach świadczonych usług prowadzone będą prace w trzech innowacyjnych obszarach badawczych. Już teraz koncentrujemy się na opracowywaniu planu badań i rozwoju do kontroli jakości wyrobów formowanych metodą wtryskową, diagnostyki maszyn oraz oceny właściwości tworzyw polimerowych w procesie przetwórstwa.

Czy jest jakiś konkretny sektor PTS, na którym chcielibyście się skoncentrować?

- Musimy pamiętać, że przemysł mocno się rozwija. Polska jest jednym z sześciu krajów UE, które zużywają najwięcej tworzyw sztucznych, stale powstają nowe technologie ich przetwarzania i wykorzystania. W dobie ogromnych problemów ze smogiem, bardzo ważne okażą się technologie stosowane głównie w przemyśle samochodowym. Nie od dziś wiemy, że koncerny samochodowe dążą do racjonalnego obniżenia masy auta przy zachowaniu trwałości, funkcjonalności i spójności strukturalnej danych elementów. Powodem takiego postępowania jest wpływ masy pojazdu na niższe zużycie paliwa napędowego, a co za tym idzie mniejszą emisję dwutlenku węgla. Jedną z takich technologii jest technologia MuCell, pozwalająca na wytwarzanie materiałów mikroporowatych, ale także technologia FiberForm, za którą podczas targów Plastpol 2016 otrzymaliśmy medal za produkcję obudowy poduszek powietrznych w pełni zautomatyzowanym procesie.

Obudowa poduszki powietrznej Takata wykonanej w technologii FiberForm


Dużo mówi się w ostatnim czasie o Przemyśle 4.0.

- Tendencje rozwoju technologicznego maszyn i urządzeń podlegają stałej modernizacji. Dla mnie bardzo ważna jest szybka adaptacja maszyny do charakteru produkcji przy wzroście mocy przerobowej. Odchodzi się już od jednolitego charakteru maszyn na rzecz ich modułowej budowy. To pozwala konstruować maszynę według potrzeb produkcyjnych, którą można łatwo zmienić lub doposażyć w dodatkowe opcje. Takie rozwiązanie promuje firma KraussMafffei proponując swoje dzieło, jakim jest wtryskarka PX. Ta innowacyjna, elektryczna wtryskarka KM 160-540 PX produkcji firmy KraussMaffei również została nagrodzona medalem na targach Plastpol 2017 w kategorii „Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych”. Seria ta pozwala w przyszłości na możliwość produkowania ze wszystkimi rodzajami form lub przejście na nowe obszary technologii np. FiberForm. Biorąc pod uwagę, że najbardziej rozwijającą się branżą nadal pozostaje branża opakowaniowa można spodziewać się, że największe zainteresowanie będą wzbudzały maszyny zapewniające krótkie czasy cykli przy możliwie wysokiej produkcji detali w jednostce czasu. A także maszyny do wytwarzania artykułów gospodarstwa domowego i detali technicznych - a w tym przypadku liczy się wysoka jakość i niskie koszty produkcji. Firma Dopak koncentruje się na dostarczaniu wtryskarek najwyższej jakości, a każdy zadowolony klient jest dla mnie nagrodą za nasze zaangażowanie.

Wtryskarka produkcji KraussMaffei serii PX


Dziękujemy za rozmowę.


Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 54-614 Wrocław, Sokalska 2


Reportaże

Forum

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Todarek12

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-09-07

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01

Todarek12

Opłacalność przewijania folii stretch 2020-08-26