Ruszył nowy kompleks petrochemiczny w Meksyku

Ruszył nowy kompleks petrochemiczny…
Brazylijski koncern Braskem wraz ze spółką Idesa zainaugurował działalność kompleksu petrochemicznego Etileno XXI w miejscowości Coatzacoalcos na wschodnim wybrzeżu Meksyku. W skład kompleksu wchodzi kraker etylenowy oraz trzy instalacje do produkcji polietylenu - dwie dla linearnego HDPE i jedna dla linearnego LDPE. Całkowita zdolność produkcyjna zakładów wynosi 1,05 mln ton etylenu i polietylenu rocznie, w tym 750 tys. ton HDPE i 300 tys. LDPE. Koszt inwestycji wyniósł 5,2 mld dol. USA.

Prace nad budową kompleksu rozpoczęły się w 2012 roku, zaś rozruch pierwszych instalacji miał miejsce w kwietniu br. Etan potrzebny do pracy krakera dostarczany będzie przez meksykański koncern Pemex.

Projekt Etileno XXI realizowany jest przez spółkę joint venture Braskem Idesa, w której trzy czwarte udziałów posiada Braskem, zaś pozostałe 25 proc. należy do meksykańskiej firmy Idesa.

Wraz z uruchomieniem nowego kompleksu całkowita zdolność produkcyjna brazylijskiego producenta w zakresie termoplastów (PE, PP i PVC) wzrosła do 8,7 mln ton. Tym samym Braskem umocnił swoją pozycję w gronie pięciu największych światowych producentów tego typu tworzyw.

Tworzywa produkowane w Meksyku będą trafiały nie tylko na lokalny rynek, lecz także do odbiorców w USA, Europie, Azji i Ameryce Południowej.

Firma Braskem stanowi część Odebrecht Group i jest największym producentem tworzyw termoplastycznych w obu Amerykach.