Ruszyła nowa fabryka BASF w Polsce

Ruszyła nowa fabryka BASF w Polsce
W ubiegły piątek firma BASF uruchomiła swój nowy zakład produkcji katalizatorów spalin do samochodów na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Środzie Śląskiej w pobliżu Wrocławia. W uroczystym otwarciu wzięli udział liczni przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, w tym wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina oraz członek zarządu BASF, dr Hans-Ulrich Engel.

Budowa nowego zakładu o powierzchni 40 tys. m kw., największego w Europie obiektu BASF przeznaczonego do produkcji katalizatorów spalin, zaczęła się w końcu 2012 r. W początkowym etapie koszt inwestycji wynosił 90 mln euro. Eksploatację próbną podjęto w kwietniu 2014 r., a od ubiegłego miesiąca pracują dwie linie produkcyjne. Na tym etapie zakład zatrudnia ponad 100 osób.

BASF planuje rozbudowę zakładów. Do 2016 r. uruchomionych zostanie dziesięć linii produkcyjnych katalizatorów spalin do samochodów osobowych i ciężarowych. Docelowo spółka chce zatrudnić w Środzie Śląskiej ok. 400 osób. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 150 mln euro.

Katalizatory spalin produkowane w Środzie Śląskiej stosowane są w celu spełnienia wymagań surowszych norm emisji spalin Euro 6/VI. Używane są w samochodach osobowych z silnikiem benzynowym oraz w samochodach osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym.

- Uruchomienie tego nowego zakładu produkcyjnego jest ważnym uzupełnieniem naszej globalnej sieci wytwórczej nowoczesnych technologii służących kontroli emisji - powiedział Kenneth Lane, prezes Działu Katalizatorów BASF. - Wiemy, że coraz surowsze normy emisji spalin są istotnym czynnikiem wzrostu dla naszej działalności. Nasza inwestycja w Środzie Śląskiej pozwoli nam uzyskać moce produkcyjne potrzebne do możliwie najbardziej efektywnego obsłużenia wzrastającego popytu klientów.

W zakładzie w Środzie Śląskiej produkowane są m.in. przeznaczone do użytku w pojazdach systemy do selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), rozwiązania supernowoczesnej selektywnej redukcji katalitycznej na filtrze (SCRoT), a także katalizatory rozpadu ozonu marki PremAir.

- Z uwagi na atrakcyjność położenia i pozytywny rozwój sytuacji ekonomicznej Polska jest dla BASF korzystnym miejscem dla inwestycji - stwierdził dr Joachim Meyer, dyrektor Centrum Biznesowego BASF na Europę Środkową. - Ten nowy zakład umocni naszą pozycję dostawcy innowacyjnych rozwiązań na rynki w Europie Środkowej.

BASF jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie katalizatorów ekologicznych i procesowych. Spółka oferuje m.in. ekspertyzy przy rozwijaniu technologii ochrony powietrza, produkcji paliw oraz efektywnej produkcji licznych chemikaliów, tworzyw sztucznych i innych wyrobów łącznie z materiałami do akumulatorów. Pion Catalysts przedsiębiorstwa projektuje własne, oryginalne katalizatory i sorbenty, które pomagają naszym klientom w osiąganiu jeszcze większych sukcesów.

Zakłady w Środzie Śląskiej to trzecia fabryka BASF w Polsce. W Myślenicach spółka produkuje domieszki do betonu, natomiast w Śremie zlokalizowane są zakłady produkujące systemy poliuretanowe oraz centrala dystrybucyjno-logistyczna działu chemii budowlanej.

Portfolio BASF w Polsce obejmuje m.in. chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu) oraz lakiery samochodowe. Centrala firmy mieści w Warszawie, a od maja 2012 roku prezesem BASF Polska jest dr Dirk Elvermann. Obecnie BASF zatrudnia w Polsce ok. 430 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2013 roku wyniosły 722 mln euro.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska