SABIC: polietylen notuje 10 proc. wzrostu

SABIC: polietylen notuje 10 proc. wzrostu
Piotr Kwiecień, Country Leader SABIC i dyrektor zarządzający SABIC Poland wskazuje, że wzrost zużycia polietylenu w naszym rynku wciąż następuje w tempie dwucyfrowym.

- Główni polscy producenci folii stretch owijania palet w znacznym stopniu wykorzystują liniowe polietyleny o małej gęstości (LLDPE) wytwarzane prze firmę SABIC. Wielkość rynku tych materiałów wzrosła pięciokrotnie w ciągu minionych 10 lat, a obecny wzrost wynosi około 10 proc. rocznie.
Producenci folii rozdmuchiwanych dążą do podnoszenia jakości, jak również ilości wytwarzanych produktów – wyjaśnia Piotr Kwiecień, cytując ostatnie inwestycje w linie, umożliwiające produkcję foli nawet dziewięciowarstwowych. - Jako SABIC dbamy zatem o zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania na coraz bardziej wyrafinowane materiały do folii rozdmuchiwanych. Znaczące ilości polietylenu o małej gęstości, są obecnie wysyłane z naszego nowego zakładu w Wilton w Anglii i magazynowane w celu szybkiej realizacji dostaw do klientów w głównym centrum logistycznym firmy w Kutnie.


Również polipropyleny produkowane przez koncern SABIC są coraz bardziej doceniane przez polskie firmy wytwarzające opakowania. W tym celu w ubiegłym roku SABIC uzupełnił swój asortyment produktów przeznaczonych do produkcji wyrobów cienkościennych o nowy wysokoudarowy kopolimer SABIC PP Flowpact FPC 100. Polipropylen ten został opracowany specjalnie z myślą o produkcji pojemników na tłuszcze i opakowań na produkty nabiałowe, takich jak jogurty, śmietana, mleko smakowe i sery do smarowania.

Jak przyznają inżynierowie koncernu, kopolimer typu Flowpact FPC 100 zawiera najnowocześniejszy pakiet dodatków antystatycznych i ułatwiających przetwórstwo. Wyróżnia się ponadto wysokim przepływem i dużą szybkością krystalizacji, które łącznie prowadzą do skrócenia czasów cykli i oszczędności kosztów jednostkowych. Szczególnie ważne jest to wśród producentów opakowań cienkościennych. Energia, którą można zaoszczędzić wiąże się również z korzyściami w zakresie ochrony środowiska, co dla wielu wytwórców ma obecnie duże znaczenie.

Czytaj więcej: Polietylen (PE) 131 Rynek 830

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska