Serwis Plastech.pl analizuje rynek folii termokurczliwej


Drugim krajowym potentatem jest działającym w opisywanym segmencie jest firma TB Opakowania Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie.

Jej zdolności produkcyjne to ok. 2,4 tys. ton w skali roku. Spółka oprócz produkcji folii termokurczliwej chcąc poszerzyć ofertę importuje i dystrybuuje folię PE (polietylen) stretch, folię termokurczliwą poliolefinową, taśmy opakowaniowe oraz maszyny pakujące. Zajmuje się również konfekcjonowaniem importowanej folii. Chodzi o przewijanie z dużych rolek na mniejsze, tak by można je zaoferować mniejszym odbiorcom.

TB Opakowania powstały sześć lat temu. Od tego czasu spółka systematycznie zwiększa swój udział w rynku. Startowała od poziomu 7 proc. Obecnie doszła jednak już do blisko 30 proc. wyniku. Zapewnia jej to drugie miejsce w Polsce.

W tej chwili konkuruje głównie z importerami, gdyż nieliczni producenci obecni w Polsce, dostarczają swoje wyroby głównie do dużych odbiorców omijając sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Warto zauważyć, że firma od lat konsekwentnie poszerza swoje zaplecze produkcyjne inwestując w rozbudowę mocy wytwórczych. Pierwsze dwie linie produkcyjne TB Opakowania uruchomiły w grudniu 2001 r. Następna stanęła ledwie rok później. Konsekwencją zdobywania coraz mocniejszej pozycji był zakup w lipcu 2004 r. czwartej linii do produkcji. Z kolei w 2005 r. uruchomiono kolejne linie do produkcji folii termokurczliwej PVC oraz folii rozciągliwej PVC. Jeśli chodzi o roczny przychód ze sprzedaży, to kształtuje się ona na poziomie przekraczającym 50 mln zł rocznie.

Miejsce na podium zajmuje również Eurofilms. W ub. roku wzrosły jej zdolności produkcyjne. Firma zakupiła i uruchomiła bowiem drugą linię do produkcji folii termokurczliwej. Koszt inwestycji wyniósł 2,2 mln zł. Tym samym możliwości wytwórcze Eurofilms ocenia się obecnie na 1,4 tys. ton. Tym samym spółka posiada prawie 10 proc. udziałów w omawianym rynku.