Sidel i Niche Cocoa łączą siły na rzecz milionów uczniów w Ghanie

Pełnia bezpieczeństwa żywności dzięki kompletnemu aseptycznemu rozwiązaniu PET 

- Wieloletnie doświadczenie firmy Sidel w aseptycznych zastosowaniach i opakowaniach PET odegrało kluczową rolę w podjęciu przez nas decyzji, gdy firma Niche zastanawiała się nad wyborem dostawcy maszyn do pakowania. Wybór ułatwili ich dedykowani lokalni sprzedawcy oraz możliwości obsługi posprzedażowej, a także oczywista wiedza techniczna wykazana podczas naszych rozmów biznesowych. W szczególności właśnie te ostatnie elementy pozwoliły naszemu zespołowi technicznemu zaufać firmie Sidel. Jej zaangażowanie pozwoliło też przekonać resztę personelu Niche Cocoa – podkreśla Poku.

Ostatecznie, firma Niche Cocoa zdecydowała się na kompletne aseptyczne rozwiązanie PET o niskiej prędkości (16 000 butelek na godzinę), łączące technologie Tetra Pak Processing Systems oraz Sidel Aseptic Combi Predis, z systemami sterylizacji preform i nakrętek na sucho, dwoma urządzeniami Gebo OptiDry, etykieciarką, systemem pakowania w folię termokurczliwą VersaFilm® Access i wreszcie – z owijarką w folię stretch. Rozwiązanie dla Niche obejmuje również EIT (Efficiency Improvement Tool – narzędzie do poprawy wydajności) firmy Sidel, wiodący na rynku system pozyskiwania danych i inteligencji zakładu, pomagający firmom produkującym napoje w zmniejszaniu długości nieplanowanych przestojów, ograniczaniu ilości odpadów i wysokości kosztów oraz w zwiększaniu wydajności produkcji. 

Aseptyczna technologia suchej sterylizacji preform firmy Sidel – znana pod nazwą Predis – oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa żywności i prostoty. Doskonale wspiera zapewnienie marki dotyczące jakości produktów. Pan Poku dodaje: ''Głęboko wierzymy w ekologiczność opakowań PET, ich 100-procentową zdolność do recyklingu, przystępność cenową, potencjał do zmniejszenia ciężaru produktu oraz ograniczenie zużycia wody i środków chemicznych oferowane przez Predis. Łatwość obsługi tego rozwiązania również była dla nas bardzo istotna, ponieważ jest to nasze pierwsze podejście do branży napojów i po raz pierwszy będziemy zarządzali aseptycznym procesem pakowania''.

Przy 180 instalacjach na całym świecie, Aseptic Combi Predis firmy Sidel stanowi sprawdzoną koncepcję, która w roku 2017 otrzymała zatwierdzenie FDA w Stanach Zjednoczynych –  jako pierwsza w branży. Od momentu wprowadzenia na rynek pozwoliła ona na skuteczne odkażenie ponad 60 miliardów butelek na całym świecie, oszczędzając jednocześnie ponad 10 miliardów litrów wody i 60 000 ton PET. 

''Żadne inne mleko czekoladowe o przedłużonej trwałości produkowane w Ghanie, nie jest aseptycznie rozlewane do butelek PET. Firma Niche od zawsze była przedsiębiorstwem nastawionym na innowacje i skupionym na działaniach lokalnych, dlatego wybór technologii Sidel jest inwestycją, która potwierdza nasze wartości''– mówi Poku. 

Atrakcyjne i wygodne opakowanie PET dla młodych konsumentów

Oprócz najnowocześniejszego sprzętu, Ghańska firma opiera się również na 40-letniej historii Sidel w zakresie projektowania i kontrolowania jakości butelek. ''Opakowania odgrywają kluczową rolę w naszym asortymencie marketingowym i stanowią jeden z głównych czynników pozwalających realizować zapewnienia naszej marki – obok źródeł pochodzenia naszych składników oraz wysokiej jakości produktów'' – podkreśla Poku. 

W roku 2019 delegacja z firmy Niche Cocoa odwiedziła fabrykę Sidel we Włoszech, a także niektóre pozostałe krajowe instalacje jej klientów działających w branży płynnych produktów mlecznych. Podróż dostarczyła cennych informacji na temat korzyści, jakie PET może zaoferować tej części ghańskiego rynku, w której działa firma Niche. Dla zespołu Niche decydującymi czynnikami były charakterystyczne cechy PET: elastyczność wielkości i kształtu produkowanej butelki, jej niewielka waga, wyjątkowy wygląd, który przyciąga bardzo młodych konsumentów, ochrona, jaką materiał zapewnia napojowi, wytrzymałość w toku skomplikowanego łańcucha dostaw, a wreszcie – niska cena materiału. 

W przypadku gotowego do spożycia mleka czekoladowego, firma Niche zdecydowała się na elegancką, przezroczystą butelkę PET o pojemności 250 ml, z wyglądem podkreślonym falistym żebrowaniem delikatnie otaczającym pojemnik. Ten oryginalny projekt ma przypominać kuszące fale powstające podczas nalewania czekolady do szklanki mleka. Ten sam motyw zostanie odzwierciedlony na etykiecie otaczającej całe opakowanie, przyciągając jednocześnie uwagę docelowego konsumenta jeszcze przed spróbowaniem napoju.

vcsprasset-3534731-675252-5bfb7bd4-182f-4b82-9bb2-98ab465bbc59-0

Zarówno struktura, jak i waga butelki (15 g) zostały zoptymalizowane pod kątem jak najlepszych doświadczeń podczas spożywania napoju: elementami projektu butelki są lekka szyjka o średnicy 32 mm oraz podstawa StarLITE, oferująca możliwość zmniejszenia ciśnienia podczas rozdmuchiwania. Pojemnik nie wymaga folii aluminiowej ze względu na szczelność szyjki i nakrętki, a pełne bezpieczeństwo zawartości zapewnia aseptyczna sterylizacja preform na sucho oraz rozwiązanie dla sterylizacji nakrętki.

Wizja Niche Cocoa w dłuższej perspektywie: Wejście na rynki innych krajów afrykańskich

Inicjatywa ''Ghana School Feeding Programme'', to jedyny w swoim rodzaju projekt polegający na ułatwieniu dostępu do zdrowych produktów młodszym pokoleniom mieszkańców Ghany. Mary Marshall, kierowniczka ds. operacji cukierniczych w Niche Cocoa, wyjaśnia, dokąd ta podróż może zaprowadzić firmę: ''Wybudowaliśmy nowy obiekt specjalnie dla tej kompletnej kompaktowej aseptycznej linii. Oczekujemy, że ta inicjatywa odniesie wymierny sukces do końca roku 2021, po czym rozważymy zainstalowanie podobnych linii w innych krajach''. 

Według dyrektora zarządzającego firmy, możliwości są praktycznie nieograniczone: ''Naszym celem średniookresowym jest nie tylko dostarczenie produktów do uczniów w Ghanie, ale również oferowanie ich wszystkim mieszkańcom kraju, a nasza długoterminowa strategia obejmuje ekspansję na rynki innych krajów afrykańskich, takich jak Republika Południowej Afryki, Kenia, Nigeria, Senegal i Wybrzeże Kości Słoniowej. Staramy się promować dbanie o zdrowie ludzi oraz dobre praktyki żywieniowe w obrębie granic naszego kraju oraz poza nimi." 

brak
 

Maszyny pakujące

Switzerland