Drukuj

Sidel opracował nowy system niskiej paletyzacji

Sidel opracował nowy system niskiej paletyzacji
Koncern Sidel opracował szybki system niskiej paletyzacji. System o nazwie SP 1000 HS jest alternatywą dla standardowych paletyzatorów, gdzie paletyzacja wiązała się z transportem produktów na znaczną wysokość.

Wyposażenie końcówek linii w paletyzację produktów musi być zarówno niezawodne jak i szybkie. Do niedawna rozwiązania gwarantujące wysoką prędkość paletyzacji były zarezerwowane wyłącznie dla tradycyjnych paletyzatorów, gdzie paletyzacja następowała na dużej wysokości. Dzięki zwiększeniu prędkości istniejących maszyn i optymalizacji procesu, Sidel jest w stanie dostarczyć taki sam poziom wydajności przy tzw. paletyzacji niskiej. Polega to na tym, iż paletyzowanie odbywa się bezpośrednio z poziomu przenośników, dzięki czemu przy zastosowaniu systemu SP 1000 HS nie ma konieczności budowania kosztownych instalacji do podnoszenia produktów.

Sidel opracował nowy system niskiej paletyzacji


- Nowy proces paletyzacji zapewniony jest przez maszyny sterowane przez inteligentne oprogramowanie, które znacznie zwiększyło wydajność procesu paletyzacji. Przełom w tej dziedzinie jest wynikiem dwóch podstawowych funkcji: dokładności przygotowania warstw i rozwiązania samej paletyzacji. Te dwa elementy pracują razem bardziej skutecznie niż kiedykolwiek wcześniej - tłumaczą przedstawiciele firmy. - Gdy paletyzator wysoki pracuje z warstwami nieruchomymi i ruchomą paletą, nowy paletyzator SP 1000 HS obsługuje nieruchomą paletę, a przenosi samą warstwę produktów. Podczas przygotowywania warstwy, urządzenie obraca i ustawia w odpowiednich pozycjach opakowania, aby utworzyły idealną warstwę, która następnie zostanie podniesiona i przetransportowana z dużą precyzją na paletę.

Sidel dzięki zaawansowanemu zarządzaniu procesem zwiększył prędkość pracy przez zastosowanie podwójnego, współpracującego ze sobą, systemu robotów kolumnowych. Opatentował także popychacz, który kieruje odpowiednio na lewą lub na prawą stronę przygotowane warstwy, przez co eliminuje puste ruchy, które występowały w tradycyjnych systemach tego rodzaju, spotykanych na rynku.

Proces jest wspierany przez nowe oprogramowanie Sidel o nazwie PLACE, czyli prosty automatyczny edytor konfiguracji warstw i palet. Służy do tworzenia i zarządzania różnymi wzorami konfiguracji warstw i całych palet jeszcze na etapie przygotowania produkcji. Jest to szczególnie przydatne w przypadku krótkich serii, które wymagają szybkich zmian formatów i rodzajów opakowań.

Oprogramowanie może być obsługiwane zarówno na ekranie dotykowego panelu operatora jak i z komputera i jest ono zgodne z systemami Sidela, służącymi do przygotowania warstw dla Robo-Smart i Axo-Smart. Sprawdzają one automatycznie rodzaj palet i stabilność, przy jednoczesnej optymalizacji wydajności i zapobiegają błędom.

Roboty Sidela Robo-Smart i Axo-Smart formują i przygotowują warstwy z paczek przychodzących z linii produkcyjnej na transporterze taśmowym. Zmiany formatów dotyczące warstw, butelek oraz opakowań zbiorczych są w pełni automatycznie zarządzane, aby uniknąć konieczności zatrzymywania linii produkcyjnej. Wykorzystując oprogramowanie PLACE, operator po prostu wybiera żądany format na panelu operatora. Systemy Axo-Smart i Robo-Smart traktują opakowania bardzo łagodnie, praktycznie nie ma ryzyka uszkodzenia produktu.

Na drugim etapie w procesie paletyzacji, nowy paletyzator SP 1000 HS umożliwia zastosowanie systemów, które fizycznie odbierają paczki i umieszczają je na paletach. Oba rozwiązania oferują dużą szybkość działania, łatwą integrację z istniejącymi rozwiązaniami i wszechstronne chwytaki do pracy z różnymi formatami, w tym skrzynki, ofoliowane paczki, butelki luźne, plastikowe tacki, puste butelki PET i inne.

Polskim partnerem firmy Sidel jest spółka LineTec.


brak
Biznes Start

LineTec s.c.

Przedstawiciel firm Sidel, UVA, Racupack, Blueprint, Combiscale w Polsce