Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego - każdy może pomóc

Stop dla zaśmiecania środowiska…

Recykling Rejs 2019 zawitał do Gołdapi, gdzie hasło tegorocznej edycji "Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego - każdy może pomóc” realizowane będzie w praktyce w dniach 7-9 czerwca. Podczas całodziennych akcji sprzątania na Gołdapie, Sapinie i Rospudzie ochotnicy z Gołdapi i okolic będą w kajakach patrolować wody i brzegi tych rzek.

- Mazury to nie tylko tysiące jezior i wspaniałe lasy, to też dzikie, nieuregulowane rzeki, coraz rzadziej spotykane w Europie. Dbając o ich czystość, dbamy jednocześnie o te tysiące jezior, które rzeki zasilają lub biorą w nich początek. Realizując od wielu lat liczne projekty ekologiczne, w tym Recykling Rejs, widzę jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jednocześnie w nasze akcje angażują się wszyscy, niezależnie od wieku, co daje nadzieję, że stan środowiska będzie się poprawiał - zauważa Dominik Dobrowolski

Akcja "Recykling Rejs - 3 rzeki" to trzecia realizowana w IX edycji projektu "Recykling Rejs - odzyskuje tworzywa sztuczne", podczas których organizatorzy Fundacja PlasticsEurope Polska i Dominik Dobrowolski oprócz sprzątania brzegów rzek i jezior, edukują na temat właściwych sposobów postępowania z odpadami, w szczególności odpadami tworzyw sztucznych.

- Na prośbę lokalnych ekologów nasza akcja ponownie zawitała do Gołdapi, co bardzo cieszy, ponieważ tylko zaangażowanie lokalnych społeczności, udział szkół i wsparcie administracji mogą zapewnić powodzenie edukacji ekologicznej. Właściwe zachowania, czyli nieśmiecenie, oraz dobrze zorganizowany system zbiórki i zagospodarowania odpadów to dwa kluczowe elementy, które pozwolą zawrócić odpady do obiegu gospodarczego i odzyskać surowiec - mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska. - Weźmy do serca hasło „Dbam o środowisko - śmieci zabieram ze sobą - rzeka to nie miejsce na odpady, zwłaszcza te wartościowe, które można poddać recyklingowi, jak odpady tworzyw - dodaje Kazimierz Borkowski.

recykling-rejs


Projekt "Recykling Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne", realizowany od 2011 roku, cieszy się dużym uznaniem i został już kilkakrotnie nagrodzony w różnych konkursach ekologicznych. W tym roku Dominik Dobrowolski został laureatem II. Edycji Krajowej Nagrody Ekologicznej „EkoJanosik - Zielona Wstęga Polski” za realizację projektu "Recykling Rejs".

Źródło: Fundacja PlasticsEurope Polska

Zdjęcia: www.recykling-rejs.pl

Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń
 

Jedno z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych skupiające ponad 100 firm członkowskich, w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Turcji.

Polska