Sukces restrukturyzacji producenta kauczuków

Dzięki szybkiej reorganizacji oraz umowie z koncernem Saudi Aramco w sprawie ustanowienia spółki joint venture zajmującą się produkcją kauczuków syntetycznych, koncern Lanxess stworzył podstawy pod realizację swoich nowych założeń strategicznych.

- Teraz, gdy rozwiązaliśmy główne problemy strukturalne, możemy się ponownie skoncentrować na rozwoju - podkreślił Matthias Zachert, prezes Lanxess. - Lanxess będzie jeszcze bardziej dochodowym koncernem chemicznym, który będzie mniej podatny na cykliczne zmiany. Będzie miał zrównoważone portfolio produktów wysokiej jakości i duży potencjał rozwoju.

Obecnie koncern skupi się na rynkach średniej wielkości. Jego nowa platforma wzrostu obejmuje działalność w zakresie półproduktów chemicznych, dodatków, produktów agrochemicznych, pigmentów kolorowych oraz zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych, a także specjalistycznych substancji chemicznych do oczyszczania wody, ochrony materiałów i dla przemysłu skórzanego.

- W tych obszarach posiadamy silną pozycję na zróżnicowanych rynkach charakteryzujących się mniejszymi wahaniami, na których planujemy rozwijać naszą działalność - wyjaśnił Matthias Zachert. - W związku z tym będziemy mogli zwiększyć dochodowość naszej działalności i jednocześnie zapewnić sobie mniejszą podatność na cykliczne fluktuacje.

Spółka planuje również rozbudowę nowoczesnej sieci zakładów produkcyjnych i dalszą integrację łańcucha wartości. Aby to osiągnąć, do 2020 roku koncern Lanxess planuje zainwestować nawet 400 mln euro w realizację projektów rozwojowych.

Nowa strategia zgodna z trendami branżowymi doprowadzi do wzmocnienia konkurencyjności istniejących zakładów produkcyjnych, nacisku na ciągłą optymalizację procesów i kosztów, kontynuacji tworzenia zintegrowanych łańcuchów wartości, wykorzystania zrównoważonego wzrostu w Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i USA oraz koncentracji na rentownych rynkach średniej wielkości.

Koncern Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2014 roku osiągnął sprzedaż o wartości 8 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 16 300 pracowników w 29 różnych krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu Lanxess jest rozwój, produkcja i dystrybucja tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych, półproduktów oraz specjalistycznych substancji chemicznych.

Czytaj więcej: Guma, kauczuk 161

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A