Sumitomo (SHI) Demag na targach Fakuma 2015

Systec Servo dla innowacyjnych lekkich detali technicznych z dekorowaną powierzchnią

Mniejsza waga, więcej funkcji oraz atrakcyjny wygląd - te określenia opisują osiągnięcie zaprezentowane przez Sumitomo (SHI) Demag i partnerów podczas zeszłorocznej edycji targów Fakuma. Gniazdo produkcyjne do produkcji lekkich dziadków do orzechów zostało w tym roku znacznie ulepszone poprzez optymalizację procesu, w którą zaangażowano wszystkich partnerów technologicznych - specjalistów od automatyzacji z firmy M.a.i GmbH & Co. KG (Kronach, Niemcy), ekspertów w zakresie folii dekoracyjnej z Leonhard Kurz Stiftung & Co. KG (Fuerth, Niemcy) oraz przedstawicieli firmy HBW - Gubesch GmbH (Emskirchen, Niemcy), specjalistów w zakresie tworzyw sztucznych.

Zamiast materiału organicznego tegoroczny dziadek do orzechów będzie wzmocniony trójwarstwową tzw. taśmą UD. W 2014 roku dziadek do orzechów był zdobiony jedynie logiem, które było wytłoczone na powierzchni formy. Teraz dekoracja zawiera 0,5 mm folię dekoracyjną. Grubość ścianki formowanej wtryskowo z PP-GF30 (typ Fibremod, Borealis) wzmocnionej struktury żebrowania wynosi teraz 3 mm i jest o milimetr cieńsza niż poprzednio. W 2014 roku struktura ząbków dziadka do orzechów była produkowana przy pomocy metalowych wstawek. W obecnej wersji struktura ta będzie w postaci falistego konturu, który będzie zintegrowany z procesem formowania wkładki. Z wagą 92 g, nowy produkt jest lżejszy o 35 proc. od zeszłorocznego dziadka do orzechów, który ważył 142 g.

Wzmacniające taśmy UD wykonane z tworzywa Celstran CFR-TP PPGF70-013 (Celanese) zawierającego długie włókna szklane ułożone w jednym kierunku (UD – unidirectional), co znacznie zwiększa wytrzymałość na rozciąganie równolegle do kierunku włókien. Takie rozwiązanie pozwala producentowi wzmocnić produkowane detale poprzez systematyczne umieszczanie jednej lub kilku taśm UD w celu dostosowania ich do wymagań w zakresie zużycia i obciążenia. To jest tylko jedna zaleta taśm UD nad materiałami organicznymi, które są głównie wykonane z mat z włókna szklanego zawierających włókna pod katem 90 st., co może skutkować jedynie wzmocnieniem izotropowym. Taśmy UD mają tą samą grubość, co maty z włókna szklanego, ale wykazują większą wytrzymałość na siłę rozciągania w kierunku naprężenia niż materiał organiczny. Jeśli więc detal jest wzmocniony cieńszą i lżejszą taśmą UD, w dalszym ciągu posiada tę samą odporność na siłę rozciągania, co detal wzmocniony cięższym i grubszym materiałem organicznym. Tegoroczna wystawa zawiera pakiet trzech cienkich taśm UD, które posiadają taką samą ogólną grubość, co poprzedni wzmacniany detal (maty z włókna szklanego), ale oferuje bardziej systematyczne wzmocnienie.

Kolejną zaletą tegorocznej prezentacji jest opracowany przez M.A.i ogrzewany system chwytania, tzw. podgrzewany manipulator. System ten kontroluje nagrzewanie taśmy przed jego wprowadzeniem do formy. Efektem jest łagodniejsza kontrola temperatury i opcja skrócenia czasu przetwarzania. Wzbogacony folią dekoracyjną gotowy detal pasuje do wszystkich zastosowań, np. wymaganych w branży samochodowej.

Istotne elementy tego gniazda produkcyjnego stanowią: wtryskarka Systec Servo 210, sześcioosiowy robot firmy Yasakawa z systemem chwytania i podgrzewanym manipulatorem do obsługi taśm UD, stacje usuwania metalowych insertów i folii dekoracyjnych, podgrzewacz i stacja usuwania taśm UD, stacja obcinająca do usuwania wlewków oraz stacja montażowa do łączenia dwóch połówek detalu. Chwytak do odbioru detali z funkcją mocowania insertów w formie przymocowany do głowicy robota podnosi folię, insert i taśmę UD i transportuje je to otwartej formy. Tam najpierw usuwa gotowy detal, następnie umieszcza folię, blankiet UD i metalową wkładkę w nowym pustym gnieździe formy. Forma się zamyka i proces formowania wkładki zaczyna się od nowa.


Sumitomo (SHI) Demag

Dekorowany podczas formowania wkładki i dodatkowo wzmocniony taśmą UD lekki dziadek do orzechów oferuje lepsze możliwości funkcjonalne i jest lżejszy o 35 proc. od jego poprzednika. Był on formowany dzięki gniazdu produkcyjnemu z centralnym punktem Systec Servo 210 firmy Sumitomo (SHI) Demag.

Inteligentny system wydajności produkcji activeRemote integruje robota i każdy dalszy sprzęt z wtryskarką za pomocą panelu sterowania NC5 plus. Moduł ten nagrywa, przetwarza i wizualizuje produkcję i dane procesu nawet w przypadku złożonych zadań automatyki. Virtual network computing (VNC) integruje różne systemy partnerskie, a także pozwala na integrację i kontrolę wszystkich urządzeń z ekranem dotykowym. Awarie i przestoje są wyświetlane przez panel NC5 plus i mogą być usunięte, aby zapobiec produkcji odpadów.

Wtryskarka Systec Servo jest wyposażona także w system oszczędzania energii activeDrive, który łączy w sobie wysokowydajny regulowany częstotliwością silnik oraz pompę hydrauliczną. Udostępniana jest wyłącznie taka ilość mocy, jaka jest potrzebna dla każdej sekwencji cyklu, co umożliwia wykonanie równoległych ruchów przy użyciu tylko jednej pompy hydraulicznej, redukuje emisję hałasu maszyny i daje dobry stosunek ceny do wydajności. Moduł ten aż o połowę redukuje zużycie energii przez maszynę w porównaniu ze standardowymi systemami hydraulicznymi, szczególnie podczas pracy pod obciążeniem częściowym i przy ruchu jałowym. Moduł activeDrive jest dostarczany standardowo do wszystkich maszyn Systec Servo. Dla starszych maszyn Systec, ten moduł jest dostępny jako opcja modernizacji retrofit. Oprócz modułu activeDrive, maszyna Systec Servo 210 prezentowana na Fakumie 2015 jest wyposażona w system chłodzenia i filtracji activeCool&Clean, zapewniający najlepszą jakość oleju i przedłużający jego żywotność, oraz w nowy system kontroli osi activeMotionControl, pozwalający uzyskać wyższą jakość produkcji i powtarzalności procesu oraz stanowiący unikalne rozwiązanie w zakresie prowadzenia ruchów równoległych w jednym cyklu hydraulicznym.

Czytaj więcej: Wtryskarki 442 Targi 791

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 20.000 kN, które mają zastosowanie w wielu
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 20.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83