Światowy rynek opakowań

Światowy rynek opakowań
Światowy rynek opakowaniowy będzie rósł w ciągu czterech najbliższych lat, tak by w 2016 r. osiągnąć wartość 820 mld dolarów. Takie prognozy przedstawiła agencja Pira International, zajmująca się badaniem przemysłowych trendów.

Roczne globalne tempo wzrostu branży opakowaniowej szacowane jest na 3 proc. Największy przyrost mają notować tzw. sztywne opakowania z tworzyw sztucznych oraz opakowania tekturowe. Popyt na jedną i grupą grupę opakowań ma być napędzany przez szereg czynników cywilizacyjnych, wśród których na czele znajdują się zwłaszcza te, które nie są na pierwszy rzut oka zbyt mocno skojarzone z sektorem opakowaniowym.

W raporcie Pira mówi się o znaczeniu jakie odegra urbanizacja w krajach rozwijających się, inwestycje w budownictwie mieszkaniowym oraz przemyśle medycznym. Jeśli chodzi o tempo wzrostu wedle poszczególnych państw, to dominować mają Chiny, Indie i Brazylia, a także region Europy Wschodniej.

Silny wzrost zapotrzebowania na opakowania sztywne zgłaszany jest przede wszystkim przez branżę napojową, kosmetyczną, gospodarstwa domowego, a także pielęgnacji ciała. Poza tym opakowania z elastycznych tworzyw sztucznych będą coraz mocniej wykorzystywane przez sektor żywnościowy, gdzie zwiększają długość życia produktu.

Rynek opakowań


Z przywoływanego raportu wynika, że największym użytkownikiem opakowań wedle kryterium państwowego są Stany Zjednoczone, w których to popyt oceniany jest na 317 mld dolarów w ciągu roku. O 80 mld dolarów mniej wyceniany jest on w Chinach. Jednak autorzy badania są pewni, że do 2017 r. Chińczycy w tej statystyce osiągną wynik lepszy od USA. Na Polskę we wszystkich tabelach odnoszących się do rynku opakowaniowego przypada mniej niż. 2 proc. udziałów.

Jeśli chodzi natomiast o technologiczne udoskonalenia opakowań, to zauważalny jest wzrost użycia biopolimerów do ich wytworzenia. Energia producentów idzie też w kierunku tworzenia coraz to lepszych powłok barierowych, które podnoszą właściwości opakowania. Wciąż ważną sprawą jest redukowanie ilości zużywanych surowców oraz wzmacnianie graficznej części opakowania, co ma znaczenie marketingowe.

Najwyżej wycenianym pod względem finansowym segmentem w przemyśle opakowaniowym jest branża opakowań kartonowych. Zgodnie z danymi Pira jest ona warta 210 mld dolarów i za cztery lata nie tylko utrzyma swą pozycję, ale też jej wartość wzrośnie do 250 mld dolarów. Opakowania sztywne zajmują drugie miejsce w zestawieniu najdrożej wycenianych segmentów opakowaniowych. W tej chwili ich wartość to 144 mld dolarów, ale już w 2016 r. ma to być 200 mld dolarów. Opakowania elastyczne to 130 mld dolarów i za cztery lata dojdą do pułapu 163 mld dolarów.