Świetlana przyszłość przed kompozytami WPC

Idea stworzenia kompozytów WPC powstała przede wszystkim do zastosowań w produktach narażonych na szczególne warunki zewnętrzne, np. wilgoć oraz nasłonecznienie, stąd znajdują one zastosowanie w produkcji desek tarasowych, pomostów, obudowy basenów, altanek ogrodowych, profili okiennych, bezpiecznych mebli dla dzieci, artykułów łazienkowych i wielu innych.
Oto kilka najważniejszych cech produktów wykonanych z kompozytów WPC:
  • są odporne na wilgoć, bakterie i grzyby,
  • posiadają zmniejszone starzenie w warunkach atmosferycznych (np. w porównaniu do elementów wykonanych z drewna),
  • nie ulegają deformacji, nie mają pęknięć, szczelin, nie butwieją, nie gniją,
  • przeszlifowane profile WPC zyskują antypoślizgową powierzchnię, która dodatkowo po kontakcie z wodą bardzo szybko wysycha,
  • nie wymagają kosztownej i pracochłonnej impregnacji.
Produkty WPC ze względu na swoją naturalną odporność na wilgoć, idealnie nadają się też do zastosowania w łazienkach. Mogą być użyte do produkcji dozowników, wieszaków, ram luster, żaluzji, obudowy grzejników itp.

Ze względu na właściwości antypoślizgowe kompozytów WPC, produkowane z nich płytki podłogowe, będą wspaniałą alternatywą dla drewna i płytek ceramicznych:
  • gotowych płytek nie trzeba w żaden sposób konserwować = niskie koszty utrzymania
  • nie mają drzazg
  • w odróżnieniu od tradycyjnych płytek są ciepłe w dotyku, można chodzić boso bez uczucia dotkliwego chłodu, natomiast w upalne dni nie nagrzewają się
  • powierzchnia płytek wysycha bardzo szybko, może być więc używana jako obudowa wanien, blaty łazienkowe, parapety... itp.
  • łatwość w utrzymaniu – do mycia używamy jedynie wody z delikatnym środkiem czyszczącym.

wpc - deski tarasowe


Kompozyty WPC pomagają chronić środowisko naturalne
Korzystnym aspektem, który zadowoli miłośników natury jest fakt, że kompozyty WPC są przyjazne dla środowiska, gdyż nadają się do recyklingu. Dodatkowo, jeśli kompozyty WPC są produkowane w zgodzie z ochroną środowiska, powinny być certyfikowane PEFC i FSC. Certyfikaty te są świadectwem, że produkty oznakowane logo PEFC/FSC powstały wyłącznie z surowca pochodzącego z planowanych wycinek, zgodnie z prawem i normami ochrony środowiska. To następny pozytywny punkt w porównaniu WPC do naturalnego drewna, zwłaszcza jego odmian tropikalnych. W ten sposób można podkreślić zaangażowanie firmy we wsparcie gospodarki zasobami leśnymi.

kompozyty drewno-tworzywo


Na uwagę zasługuje również fakt, iż aby zabezpieczyć naturalne drewno przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, należy impregnować je chemikaliami. Natomiast wyroby wykonane z kompozytów WPC nie zawierają niebezpiecznych chemikaliów, które mogłyby przedostać się do gleby i ją skazić.

Najnowszym trendem jest wprowadzenie nowego typu WPC, jakim są biodegradowalne odpowiedniki tworzyw łączone z mączką drzewną. Pozwalają one na produkcję ulegających biodegradacji urn, doniczek do sadzonek, opakowań, skrzynek i wielu innych. Asortyment wyrobów, które mogą być wytwarzane z biodegradowalnych tworzyw jest szeroki i wciąż otwierają się przed nim nowe możliwości.

Kompozyty WPC


WPC rośnie w siłę
Na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwój przemysłu WPC gwałtownie przyspieszył, zarówno pod względem sprzedaży, jak i zysków przedsiębiorstw wytwarzających ten fascynujący, nowy produkt. Przy braku konkurencji i jednoczesnym znikomym wykorzystaniu niezagospodarowanej niszy oraz przy ogromnych możliwościach jakie daje WPC, przetwórcy tworzyw sztucznych powinni przekonać się do atrakcyjności tych kompozytów i zacząć wdrażać je na rynku polskim. Tym bardziej, że wzrost sprzedaży jest najbardziej dynamiczny w momencie, gdy produkt dopiero wchodzi na rynek.

Monika Szramka

Czytaj więcej: Kompozyty 164 Innowacje 301


Anonymous Anonymous
*.28.19.78

Wysłany: 2011-07-25 18:40:00

Bardzo fajny i rzetelny artykuł!

Iebm
Iebm

Wysłany: 2011-10-12 13:49:37

Bardzo fajnie , ale wszystkie wymienione przez autora zalety spełniają profile bez dodatku drewna. Ten wypełniacz ma za zadanie obniżenie ceny surowca , nic więcej . I to jest możliwe pod warunkiem : niskiej ceny granulatu WPC ( a obecnie są za drogie ) albo robienie mieszanki samemu . Firma IEBM uzyskała koszt mieszanki na poziomie poniżej 3 PLN/kg ( na bazie PVC)