Synthos na plusie w 2011 r.

Synthos na plusie w 2011 r.
Grupa Synthos podsumowała swoją ubiegłoroczną działalność rynkową.

Firma osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 5,44 mld zł, co oznacza wzrost o 1,5 mld zł, czyli 40,9 proc. w porównaniu z 2010 r. W obszarze kauczuków syntetycznych i lateksów osiągnięto przychody w kwocie 3,3 mld zł. W drugim kluczowym obszarze, jakim są tworzywa styrenowe, wartość sprzedaży osiągnęła 1,71 mld zł.

Jeśli chodzi o najważniejsze ubiegłoroczne zdarzenia związane z funkcjonowaniem firmy, to w pierwszej kolejności wymienić trzeba fakt uruchomienia w Czechach instalacji zaawansowanych technologicznie kauczuków polibutadienowych na katalizatorze neodymowym. Zdolności produkcyjne instalacji wynoszą 80 tys. ton rocznie. Kauczuki produkowane według zakupionej od firmy Michelin technologii neodymowej należą do najnowszej na świecie generacji kauczuków stosowanych do produkcji opon i z uwagi na lepsze własności i nowe wymagania europejskie wobec parametrów opon, wypierają z rynku kauczuki produkowane w innej technologii. Firma cały czas poszukuje również możliwości produkcji butadienu, czyli głównego surowca do produkcji kauczuków w technologii nieuzależnionej od produkcji etylenu, w tym na drodze biotechnologicznej.

Synthos


Synthos rozpoczął już prace w tym kierunku m.in. w ramach wspólnego programu badawczego z jedną z francuskich firm biotechnologicznych.
Oczywiście najważniejszą częścią funkcjonowania Synthosu była w 2011 r. produkcja kauczuków. Zdolności wytwórcze firmy dla kauczuków to 275 tys. ton rocznie. W zakresie kauczuków emulsyjnych firma okazała się pierwszym pod względem zdolności europejskim producentem i dysponuje największą w Europie instalacją tego typu. Najwięcej kauczuków syntetycznych sprzedawanych jest do producentów opon samochodowych, takich jak Michelin, Continental, Bridgestone, Goodyear i Pirelli. Zresztą przemysł oponiarski to kluczowy czynnik napędzający popyt na kauczuki i ma on ponad 80 proc. udział w sprzedaży elastomerów przez Grupę.

Drugi filar Synthosu, czyli produkcja tworzyw polistyrenowych obejmowała w minionym roku trzy rodzaje produktów otrzymywanych w procesie polimeryzacji styrenu. Pierwsza grupa to polistyreny do spieniania EPS, dla których głównym obszarem zastosowań była produkcja styropianu, czyli podstawowego materiału termoizolacyjnego stosowanego na naszym kontynencie. Zdolności produkcyjne wyniosły w tej dziedzinie ok. 205 tys. ton polistyrenu spienialnego (EPS) rocznie. W segmencie EPS Grupa Synthos jest trzecim pod względem zdolności producentem w Europie i dysponuje trzema instalacjami tego typu.

Firma cieszy się, że jej sytuacja ulega w tym segmencie systematycznej poprawie. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na zwiększone zdolności produkcyjne. O 20 tys. ton rozbudowano bowiem moce fabryki w Oświęcimiu, tak by doszły one do stanu 100 tys. ton rocznie. Drugim czynnikiem przesądzającym o poprawie było wprowadzenie do oferty z początkiem bieżącego roku EPS o podwyższonych własnościach izolacyjnych, czyli obniżonym współczynniku przewodzenia ciepła.

Istotną częścią segmentu tworzywowego stanowiły też polistyreny ogólnego przeznaczenia, czyli niskoudarowe GPPS oraz wysokoudarowe HIPS. Zapotrzebowanie na GPPS pochodziło głównie ze strony przemysłu opakowaniowego. Natomiast popyt na polistyren wysokoudarowy (HIPS) wynikał z jego specjalnych właściwości, takich jak trwałość, odporność na uderzenia i faktu, że mógł być on stosowany, jako alternatywa dla tworzyw technicznych.

Zastosowania HIPS objęły m.in. opakowania do żywności i napojów, a także urządzenia medyczne. Głównym klientem krajowym w tej grupie wyrobów była spółka Huhtamaki Foodservice z Czeladzi. Z kolei w eksporcie dużymi odbiorcami z sektora opakowań spożywczych okazały się takie podmioty, jak koncern Paccor, austriacki Greiner, włoskie DFI oraz czeska Dopla PAP. Całkowite zdolności produkcyjne wyniosły dla polistyrenu twardego ok. 130 tys. ton rocznie. W segmencie tym Grupa jest w tej chwili piątym największym producentem w Europie i dysponuje trzema stosownymi instalacjami.

W grupie polistyrenów spienialnych (EPS), na rynkach krajowym i zagranicznym główne skupienie działalności operacyjnej Synthosu nastąpiło w przemyśle budowlanym, producentów styropianu oraz opakowań styropianowych. Głównymi klientami krajowymi Synthosu były firmy Genderka (Bydgoszcz), Arbet (Koszalin), Austrotherm (Oświęcim), Izoterm (Bodzechów), Yetico (Olsztyn). W eksporcie dużymi odbiorcami z sektora budowlanego okazały się Swisspor (Szwajcaria), Bachl (Niemcy) oraz Lippstaedter (Niemcy).Misiowteklocki
Misiowteklocki

Wysłany: 2012-03-07 00:27:06

jaki smutna ta strona. Oprócz awantury Plastigo nikt tu nic nie komentuje

Mario737
Mario737

Wysłany: 2012-03-07 10:15:08

Zobacz inne działy tego Forum, a znajdziesz tam codziennie wiele interesujących wątków. Świat tworzyw nie kręci się wokół awantur wywoływanych przez niszowe pisma branżowe...

Spl_lodz
Spl_lodz

Wysłany: 2012-03-07 16:44:38

Misiowteklocki, spójrz na ilość Twoich postów na tym forum w tematach dotyczących Plastigo, w stosunku do reszty tematów na forum... i przestań narzekać!

Lucek11
Lucek11

Wysłany: 2012-03-08 07:04:57

Misiu , wytłumacz mi naa czym polega intruzja proszę :)

Iebm
Iebm

Wysłany: 2012-03-08 16:27:51

Lucek , Misio to w inne klocki :)