Synthos szykuje przejęcie dużego producenta polistyrenu

Synthos szykuje przejęcie dużego producenta polistyrenu
W piątek 6 maja Synthos poinformował o planowanym przejęciu dużej zagranicznej spółki działającej w obszarze polistyrenu spienialnego (EPS). Firma INEOS Enterprises zatwierdziła sprzedaż spółki INEOS Styrenics na rzecz polskiego podmiotu za kwotę 80 mln euro. Transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie roku, po uzyskaniu oficjalnych pozwoleń.

INEOS Styrenics wytwarza wysokiej jakości polistyren spienialny dla przemysłu budowlanego i opakowaniowego w zakładach produkcyjnych w Wingles i Ribécourt w Północnej Francji oraz w Bredzie w Holandii. Te trzy zakłady produkcyjne są wspierane przez centrum technologiczne w Bredzie, które jest specjalistycznym zakładem badawczo-rozwojowym oraz testowania produktów, składającym się z laboratorium badawczego oraz zakładów pilotażowych. Działy obsługi klienta, logistyki i finansów również znajdują się w Bredzie. Firma zatrudnia ok. 250 osób, których przeniesienie również jest częścią transakcji.

Zgoda na zawarcie transakcji stanowi ważny krok na drodze rozwoju polskiej spółki. Synthos to jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, największy europejski producent kauczuków emulsyjnych i wiodący producent polistyrenu spienialnego.

- Celem przejęcia jest dostarczanie najwyższej jakości polistyrenu spienialnego (EPS) oraz zapewnienie, że EPS pozostanie pierwszym wyborem klientów spośród wszystkich materiałów izolacyjnych - mówi Tomasz Kalwat, CEO Synthos.

Jak zauważa Ashley Reed, CEO INEOS Enterprises, połączenie INEOS Styrenics z Synthos przyspieszy wzrost i zapewni dodatkowe korzyści klientom obydwu firm, dając im dostęp do dodatkowych technologii i rozszerzonego portfolio produktów. Powstaną również nowe możliwości dla pracowników, którzy staną się częścią firmy strategicznie skupionej na długoterminowej przyszłości rynku polistyrenu spienialnego.

INEOS Styrenics jest częścią portfolio INEOS Enterprises, spółki poszukującej możliwości rynkowych w zakresie pozyskiwania, rozwoju i sprzedaży przedsiębiorstw chemicznych.