System automatycznego sterowania procesem suszenia tworzyw sztucznych

Jako rozwiązanie kontrolowanego automatycznego procesu suszenia przedstawiono suszarnie, w której, ogrzane powietrze służy jako agent suszenia plastiku. Wskaźnikiem skuteczności tego procesu jest wilgotność tworzywa sztucznego po zakończeniu procesu suszenia, a celem sterowania – jest utrzymanie tego parametru na pewnym poziomie, niezależnie od warunków początkowych.

Podstawowymi składnikami procesu suszenia są – pole powierzchni, objętość tworzywa sztucznego i jego wilgotność, temperatura początkowa wody, a także energii na podgrzewanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury czynnika grzewczego – powietrza, które cyrkuluje w obiegu zamkniętym.

Wilgotność arkusza tworzywa sztucznego przed rozpoczęciem procesu suszenia zależy od procesu technologicznego produkcji danego materiału, a także od czasu przechowywania i parametrów środowiska, w którym przechowywany był plastik. Ze zmianą tego parametru znacznie zmieniają się warunki początkowe przy ustalaniu parametrów suszenia.

suszarka do tworzyw


Jednak w przypadku braku urządzenia do ciągłego pomiaru wilgotności arkusza tworzywa sztucznego bezpośrednio w komorze suszarni, wskazane jest, aby używać jako źródła informacji o zawartości wody w plastiku, temperatury gorącego powietrza na wejściu i wyjściu komory suszarni i wilgotność powietrza na wyjściu z komory suszarni. Te parametry pozwolą kontrolować nie tylko dynamikę gorącego powietrza, ale, również, pojawia się realna możliwość przewidzieć czas suszenia dla uzyskania wymaganego parametru wilgotności tworzywa sztucznego i wydatki energii na realizacji tego procesu technologicznego.

Tak więc, w przypadku sterowania procesem suszenia arkusza tworzywa sztucznego w suszarni, należy zoptymalizować stosunek kosztów energii na podgrzewanie i odzysk powietrza, ilości i powierzchni arkuszy tworzywa sztucznego ze znanym parametrem wilgotności, temperatury powietrza na wejściu i wyjściu z suszarni.

W wyniku prowadzonych prac powstanie innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia obecnym i przyszłym klientom firmy Lepolam nowoczesne i efektywne rozwiązanie pozwalające na oszczędność czasu i energii, a co za tym idzie – kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu jakości suszenia materiału.

Dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków unijnych wymiernym efektem udziału w projekcie będzie opracowane polskiego urządzenia pomiarowego o wysokiej dokładności i powtarzalności, jak również, metodyka pomiaru zawartości wody w materiałach plastikowych. Wyniki te będą mogły być komercjalizowane poprzez sprzedaż urządzeń do pomiaru wilgotności w płytach PMMA, ABS i PC, możliwa implementacja w przyszłości innowacyjnego urządzenia do istniejących suszarni firmy Lepolam, automatycznie podniesie efektywność pracy suszarni a dla jej użytkowników pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze poprzez mniejsze zużycie energii oraz zminimalizować straty materiałów.

Lepolam

dofinansowanie UE


Czytaj więcej: Suszarki 23Reportaże

Forum

Karol83

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-02-28

Alphaplast

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-02-16

Mariuszklodz

Własna firma produkcyjna 2021-01-14

Erni43l

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2021-01-13

Piotrekente

Czas cyklu 2021-01-01