System redukcji zużycia energii wtryskarek hydraulicznych od Dopak

System redukcji zużycia energii…

Dopak - producent  automatycznych linii oraz dostawca usług dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych wprowadził do swojej oferty autorski system ESS (Energy Saving Systems), który zmniejsza zużycie energii elektrycznej wtryskarek hydraulicznych. Jest to jedyne rozwiązanie na rynku, które nie wymaga ingerencji w konstrukcję maszyny, pasuje do wszystkich typów wtryskarek hydraulicznych pracujących w zakładach przemysłowych Dzięki zastosowaniu systemu można obniżyć zużycie energii elektrycznej nawet o 30%. Premiera produktu będzie miała miejsce podczas 28 Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol w dniach 21-24.05.2024 r. w Kielcach.

System ESS wyposażony w mikroprocesorowy sterownik wraz z przemiennikiem częstotliwości analizuje sygnały z zewnętrznych czujników, zainstalowanych na maszynie i reguluje energię w zależności od zapotrzebowania w danym momencie cyklu. Algorytm programu umożliwia wybór jednego z dwóch trybów optymalizacji pracy wtryskarki: stałej redukcji energii lub dynamicznej - dostosowanej do bieżącego zapotrzebowania w danym momencie cyklu. Rozwiązanie jest dostosowywane indywidualnie do konkretnych wtryskarek, czasu cyklu oraz metody produkcji.

Redukcja kosztów energii elektrycznej maszyn produkcyjnych to obecnie jedno z największych wyzwań w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Nasze rozwiązanie skutecznie obniża zużycie energii elektrycznej maszyn. W przypadku wtryskowni wyposażonych w maszyny hydrauliczne korzyści mogą być znaczne. Na przykład, roczna oszczędność energii elektrycznej przy jednej wtryskarce o sile zwarcia 2000 ton może wynieść nawet siedemdziesiąt tysięcy złotych przy obecnych cenach za energię, a kwota ta znacznie wzrośnie po uwolnieniu cen od 1 lipca 2024 r. - powiedziała Ursula Steiner, prezes zarządu firmy Dopak.

W zależności od konstrukcji wtryskarki, Dopak proponuje dwa rozwiązania: ESS ONE lub ESS X2. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla wtryskarek z jednym silnikiem w układzie napędowym instalacji hydraulicznej, natomiast drugi jest stosowany do maszyn z dwoma silnikami. Systemy są produkowane zgodnie z normami i przepisami, przechodzą testy SAT oraz procedury FAT po instalacji u użytkownika. Jakość potwierdzają odpowiednie protokoły i deklaracje zgodności z dyrektywami unijnymi: kompatybilności elektromagnetycznej i niskonapięciowej.

ess-systems-dopak