Sytuacja w branży faktoringu

Już ze 170 firmami współpracuje firma faktoringowa Bibby Finnancial Service. Dla branży faktoringowej nastał ciekawy okres.

Mimo słabych wyników faktorów związanych z dużymi bankami, niezależne firmy faktoringowe wciąż biją rekordy i faktoring pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się branż na polskim rynku finansowym. Już pod koniec ubiegłego roku specjaliści z branży faktoringowej zapowiadali, że ten rok będzie ciekawym czasem dla branży. To, że mieli rację potwierdziły dane Polskiego Związku Faktorów za pierwszy kwartał 2009 r. Obroty jedenastu firm faktoringowych, zrzeszonych w PZF wyniosły nieco poniżej 7 mld zł, tym samym notując spadek o ponad 484 mln zł w porównaniu z 2008 r.

Co ciekawe jednak, stracili najwięksi gracze na rynku – firmy faktoringowe związane z dużymi bankami. Zyskały - i to znacząco - niezależni faktorzy, tacy jak Coface Poland Factoring, Ifis Finanse, SEB Commercial Finance, Bibby Financial Services. Reagując na zaczynający się kryzys, PZF szacował 10-proc. rozwój branży faktoringowej w Polsce w 2009 r. W ubiegłym roku branża rozwijała się w tempie 75 proc. i osiągnęła rekordową wartość 32,87 mld zł.

- W pierwszym kwartale 2009 r. odnotowaliśmy 16 proc. wzrost wolumenu skupionych wierzytelności, co świadczy o ciągle rosnącej popularności usługi faktoringu. Zyskujemy, bo naszymi atutami jest inny stosunek do ryzyka, elastyczność oraz indywidualne podejście do klienta. I te cechy, które różnią nas od bankowych faktorów, są najbardziej pożądane przez przedsiębiorców i przynoszą efekty. Pierwszy kwartał 2009 r. pokazuje, że niezależni faktorzy mają szansę na dobry rok. Obserwujemy ciągle rosnącą liczbę zapytań. Po dwóch pierwszych miesiącach mamy ponad 50 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r., a to daje dużo nadziei na dalszy wzrost obrotów - mówi Krzysztof Kuniewicz, dyrektor Bibby Finnancial Services.

Nawet ta mało optymistyczna prognoza oznacza, że branża faktoringowa jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się na polskim rynku finansowym. Dla porównania - według danych Narodowego Banku Polskiego rynek kredytów hipotecznych w 2008 r. rozwijał się w tempie 6,3 proc. (w rekordowym 2006 i 2007 wartość kredytów hipotecznych według aktywów wzrastała o odpowiednio ok. 64 i 50 proc.). Na popularność faktoringu wpływa kilka czynników, m.in. jest to usługa wyjątkowo elastyczna i zróżnicowana. W odróżnieniu od kredytu bankowego, faktoring umożliwia przedsiębiorcy szybki dostęp do środków finansowych zamrożonych w należnościach - firma dostaje od ręki silny zastrzyk finansowy (zwykle ok. 85 proc. wartości faktur), który - w przeciwieństwie do kredytu - nie wymaga żadnych spłat.

Czytaj więcej: Faktoring 30 Rynek 831

brak
 

Wdrażanie rozwiązań poprawiających płynność finansową przedsiębiorstw: faktoring, zarządzanie należnościami, weryfikacja odbiorcy, przejęcie ryzyka

Polska

Marta_factor
Marta_factor

Wysłany: 2009-05-22 12:31:35Rynek faktoringowy jest najbardziej dynamicznym sektorem usług finansowych w Polsce, a tempo jego rozwoju jest imponujące. Firmy faktoringowe w Polsce na bieżąco rozwijają i dostosowują zakres usług do potrzeb rynku i właśnie te dwa elementy, czyli zwiększające się zapotrzebowanie „młodego” rynku na faktoring przy jednoczesnym coraz prężniejszym działaniu coraz większej liczby firm faktoringowych powoduje, iż obroty firm faktoringowych wzrastają z roku na rok.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat faktoringu i/lub nawiązać współpracę ze sprawdzonym faktorem– nie wahaj się skontaktować ze mną:

marta.factor@wp.plPozdrawiamMarta