Szansa na niższą cenę PET

Szansa na niższą cenę PET
Komisja Europejska wstrzymała postępowanie antydumpingowe wobec importu do Unii Europejskiej granulatu PET z Zatoki Perskiej.

Decyzja Komisji Europejskiej o wstrzymaniu importu z Omanu i Arabii Saudyjskiej podjęta została z uwagi na opinie wielu użytkowników tworzywa, zdaniem których jego import przyczynia się do zwiększenia podaży PET i jednocześnie wyhamowania wzrostu jego cen. Wysoki poziom cen ma kluczowe znaczenie dla sektora opakowań i użytkowników opakowań. Nie bez znaczenia jest on także dla małych i średnich przetwórców z Polski. Przedsiębiorstwa te potrzebują granulatu PET, którego cena już od kilkunastu miesięcy kształtuje się na bardzo wysokim poziomie znacząco obniżając marże przetwórców. Dalszy wzrost cen surowców mógłby wpłynąć nie tylko na ich rentowność, ale też rozwój i inwestycje.

Zdaniem wielu środowisk decyzja Komisji Europejskiej to spory sukces europejskiej branży rozlewniczej, której udało się przełamać ich zdaniem nieracjonalne oczekiwania w zakresie zysków ze strony europejskich producentów granulatu PET.

Czytaj więcej: Rynek 831 Ze świata 317