Sztuczne kości z systemu epoksydowego

Sztuczne kości z systemu epoksydowego
Amerykański koncern Huntsman przygotował materiały wykorzystywane do produkcji znajdujących zastosowanie w ortopedii sztucznych kości.

Rozwój techniki ortopedycznej stał się faktem i coraz częściej pojawiają się informacje o nowych osiągnięciach inżynierów pracujących na potrzeby sektora medycznego. Amerykańska firma Huntsman wprowadziła zatem na rynek nowe rozwiązanie usprawniające produkcję tzw. sztucznych kości. System ten czerpie oczywiście ze zdobyczy branży tworzyw sztucznych.

Firmy medyczne, kooperujące z Huntsmanem na rynku amerykańskim, stale pracują nad nowymi konstrukcjami implantów, które muszą następnie przejść próby potwierdzające ich wytrzymałość i trwałość. W tych próbach zmęczeniowych wiele placówek badawczych korzysta z kości pochodzących z infuzyjnych kompozytów epoksydowych, których właściwości fizyczne podobne są do naturalnych kości. Takie materiały do produkcji sztucznych kości dostarcza właśnie Huntsman. Z jego systemu epoksydowego, na który składa się żywica epoksydowa, utwardzacz oraz epoksyd do infuzji bez pustek, wykonywana jest szeroka gama kompozytowych kopii kości.

Dla każdego modelu kości produkuje się specjalną matrycę na podstawie prawdziwej kości ludzkiej. Żywica epoksydowa jest tu mieszana z utwardzaczem w mieszalniku mechanicznym przez blisko dwa kwadranse. Zmieszana masa epoksydowa umieszczana jest następnie w komorze próżniowej i odgazowywana. Poprzez standardowe formowanie rotacyjne wytwarzana jest dwuczęściowa forma.

W systemie epoksydowym uzyskuje się trwałe formy , które nie zatrzymują zbyt dużo ciepła i możliwe jest za ich pomocą wyprodukowanie dużo większej ilości elementów niż przy zastosowaniu twardego poliuretanu. Tworzywo epoksydowe wykazuje przy tym niewielki skurcz, przez co otrzymywane z niego wypraski zachowują wymiary w granicach tolerancji.

Sztuczne kości powstają poprzez infuzję żywicy epoksydowej z utwardzaczem i wypełniaczem w postaci ciętych włókien szklanych. Produkt epoksydowy ma wydłużony czas żelowania ze standardowych 30 minut do ponad dwóch godzin. Po wymieszaniu żywicy i utwardzacza z włóknem szklanym mieszanina jest odgazowywana i wlewana do komory ciśnieniowej. Zmieszana żywica jest ogrzewana do 93 st. C i wtryskiwana do zamkniętej formy.

Czytaj więcej: Medycyna 63