Szybkozłącza – ważny szczegół w procesie podłączania formy

Szybkozłącza – ważny szczegół…
Standardowy sposób podłączania obiegów termoregulacji czyli użycie zwykłego króćca i opaski na wąż, odchodzi do lamusa. Kiedyś spędzaliśmy na tej operacji niesamowicie dużo czasu co zwiększało koszty spowodowane przestojem produkcji. Od czasu gdy szybkozłącza weszły do powszechnego użytku, proces ten wygląda zupełnie inaczej - jest wygodniej, bezpieczniej i dużo szybciej.

Szybkozłącza do termoregulacji możemy podzielić na dwie grupy - złącza bez zaworów odcinających tzw. wolnoprzelotowe oraz złącza z zaworami odcinającymi. Jeżeli nie jest dla nas istotne, że podczas rozłączania szybkozłączy wycieknie nam woda z węży zasilających, idealnym rozwiązaniem są złączki bez zaworów serii RPL. Istotnym aspektem jest materiał, który jest użyty do ich produkcji. Większość złączek tego typu jest wykonanych z czystego mosiądzu, który jest materiałem miękkim i łatwo może się odkształcać w przypadku chociażby uderzenia twardym przedmiotem. Szybkozłącza serii RPL są wykonane z mosiądzu który jest pokryty niklem w celu zwiększenia wytrzymałości mechanicznej. Elementy które pracują, czyli kulki i sprężynka w zamku, są wykonane ze szlachetnej stali nierdzewnej. Aby zapobiec wyrabianiu się zamka (stalowe kulki mogą spowodować szybkie odkształcenie bieżni w elemencie współpracującym wykonanym z czystego mosiądzu), bieżnia w naszych gniazdach jest specjalnie utwardzana. Następnym ważnym aspektem jest typ uszczelnienia. Ponieważ uszczelnia czołowe nie zdają egzaminu (szybko się niszczą a ich wymiana jest utrudniona lub wręcz nie możliwa), dlatego firma Stäubli w swoich szybkozłączach stosuje uszczelnienia obwodowe. Zaletą ich jest dużo dłuższa żywotność, gdyż nie są tak wrażliwe na drgania podczas pracy maszyny. Dodatkowo w przypadku konieczności wymiany o-ringu uszczelniającego czynność ta jest bardzo prosta (o-ring znajduje się na zewnątrz wtyku). Uszczelnienia mogą być wykonane z Nitrylu (max. temp. pracy 90°C) lub FPM-u (Viton - max. temp. pracy 200°C). Niebywałą zaletą złącza RPL , jest możliwość zabudowania gniazda na równo z powierzchnią formy. Jest to bardzo ważne, gdyż w czasie transportu formy lub jej obsługi, redukujemy do zera możliwość mechanicznego uszkodzenia gniazda. Szybkozłącza serii RPL występują w trzech rozmiarach rozróżnianych pod względem średnicy przepływu - jest to 6, 8 i 12 mm. Gniazda tych złączy są wyposażone w gwinty calowe wewnętrzne i zewnętrzne oraz metryczne zewnętrzne. Dodatkowo, gwinty calowe zewnętrzne są preteflonowane a więc nie ma potrzeby ich dodatkowo uszczelniać. Występują również wersje przedłużane - o długości nawet 250 mm oraz mostki stałe które wystają poza obrys formy jedynie na 43 mm. Kolejną opcja są kolorowe pierścienie identyfikacyjne - czerwone i niebieskie - dla rozróżnienia obiegów zimnej i ciepłej wody lub wejścia/wyjścia. Maksymalne ciśnienie pracy to 10 bar.

Stäubli RPL


W przypadku, gdy chcemy mieć podłączenia z zaworem odcinającym, polecamy złącza serii RMI. Szybkozłącza te mogą być wyposażone w zawory po obu stronach - po stronie wtyku oraz po stronie gniazda. Żeńska strona RMI jest montowana na wężach zasilających, a więc jest narażona na mechaniczne uszkodzenia. Dlatego też w konstrukcji złącza zastosowaliśmy stalową tuleję, która spełnia dwa zadania - służy do rozpinania złącza oraz chroni je przed zniszczeniem. Ponieważ wtyki RMI są montowane na formie, a więc są mniej narażone na uszkodzenia, zostały wykonane z mosiądzu który następnie został poniklowany. Bieżnia, po której toczą się kulki zamka (wykonane są ze stali nierdzewnej) została specjalnie wzmocniona aby zamek się nie wyrabiał. Wtyki szybkozłącza RMI są dostosowane do zabudowania na równo z powierzchnią formy. Jest to bardzo ważne, gdyż w czasie transportu formy lub jej obsługi, redukujemy do zera możliwość mechanicznego uszkodzenia wtyku. Kolejną opcją są kolorowe pierścienie identyfikacyjne - czerwone i niebieskie - dla rozróżnienia obiegów zimnej i ciepłej wody lub wejścia/wyjścia dostępne dla rozmiarów 20, 25 i 37 mm. Uszczelnienia są wykonane z FPM-u (Viton) i jak zawsze w przypadku szybkozłączy Stäubli, uszczelniają obwodowo co zapewnia długą żywotność o-ringu. Seria RMI występuje w rozmiarach od 6 mm aż do 37 mm, a max. temperatura pracy wynosi, w zależności od uszczelki, nawet 250°C. Max. ciśnienie pracy to 16 bar.

Stäubli RMISzybkozłącza do termoregulacji form wtryskowych
 

Szybkozłącza do termoregulacji form wtryskowych, obiegów hydraulicznych i pneumatycznych, systemy szybkiego mocowania do form wtryskowych

Polska


Reportaże

Forum

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23

Janusz75

Własna firma produkcyjna 2021-03-22

Cosmoplast

Wtrysk PA6 GF 30 2021-03-20

Gerard

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-03-08