Targi Taropak 2010 od poniedziałku w Poznaniu

Zgłoszono ponad 200 produktów, które zostaną opatrzone tym mianem, a to znaczy, że podczas targów będzie miało miejsce albo ich premierowe pokazanie, albo też pojawiły się one na rynku opakowaniowym stosunkowo niedawno i wciąż warto się z nimi zapoznawać. Mowa zarówno o samych opakowaniach, jak i maszynach do ich wyrobu, ale także rozwiązaniach logistycznych. Największej liczby nowości należy szukać wśród takich grup produktowych jak wózki sterowane laserowo, zrobotyzowane owijarki, paletyzatory, urządzenia do produkcji pudeł z tektury falistej, systemy zarządzania magazynem, biodegradowalne opakowania, regały kanałowe o wysokiej wydajności, głowice etykietujące.

Organizowanie w Polsce największych w naszej części Europy targów opakowaniowych nie może dziwić. Od prawie 20 lat jesteśmy bowiem jednym z największych rynków opakowań w całej Europie i na pewno dominującym na wschód od Niemiec.

Ogólny tonaż produkowanych w Polsce opakowań to w tej chwili blisko 3,8 mln ton. Przez dziesięć ostatnich lat wzrósł on o 2,5 mln ton. Tak wielkiego, grubo ponad stuprocentowego przeskoku nie zanotowało żadne inne państwo na kontynencie. Aktualnie w Polsce na przemysł opakowań składa się ok. 4, 3 tys. firm.

Taropak 2010


Wśród tej liczby ok. 2,3 tys. to producenci, ok. 1,2 tys. to firmy świadczące usługi opakowaniowe lub obsługujące przemysł opakowań oraz ok. 800 to firmy zajmujące się dystrybucją. Najwięcej firm produkuje opakowania z tworzyw sztucznych. Na drugim miejscu są producenci opakowań z papieru i tektury. Jednak coraz większą popularnością cieszą się także ekologiczne opakowania biodegradowalne i na pewno również z takimi przyjdzie nam się spotkać w Poznaniu.

Zresztą temat ekologiczności opakowań ma być jednym z wiodących motywów tegorocznego Taropaku. Z myślą o zwróceniu uwagi na ekologię w przemyśle opakowaniowym zostanie zorganizowane choćby seminarium „Opakowania a wymagania ochrony środowiska” poświęcone sposobom zmniejszenia negatywnego oddziaływania opakowań na środowisko. Podczas wykładów zostaną zaprezentowane nowe kierunki produkcji opakowań sprzyjające ochronie przyrody. Krytycznej ocenie będą poddane opakowania biodegradowalne, w celu ustalenia słabych i mocnych stron ich produkcji. Tematem wykładów będą też opakowania kompostowalne w kontekście nowych rozwiązań w gospodarce odpadami opakowaniowymi. Na seminarium zaprezentują się także przedsiębiorstwa z platformy technologicznej opakowań kompostowalnych. Seminarium odbędzie się w środę, trzeciego dnia targów.

Hale wystawowe dostępne będą od poniedziałku do czwartku, w godzinach 9-17. Jedynie ostatniego dnia targów zamknięcie zaplanowano na godzinę 16.