Targi drinktec 2017 - w tym roku Oktoberfest zaczął się wcześniej

PETpoint

Z racji zainteresowań zawodowych naszą wędrówkę po wystawie rozpoczęliśmy od hali A4, w której prezentowano maszyny i surowce do wyrobu opakowań tworzywowych. Pod wspólnym szyldem „PETpoint” (technologie opakowań PET dla napojów i produktów płynnych) zgromadzili się m. in. najważniejsi producenci urządzeń do przetwórstwa tworzyw: Arburg, Engel, EREMA, Krauss Maffei, Sumitomo Demag, Piovan czy Husky.

Husky Injection Molding Systems, kanadyjski producent wtryskarek, zaprezentował zintegrowany system produkcji preform PET - HyPET HPP5 - wyposażony w nową, wprowadzoną w 2015 r., technologię Multi-Layer. System wykorzystuje nowy materiał barierowy Verian High Barrier Polyester (HBP), który został opracowany we współpracy z Solvay Specialty Polymers. Verian HBP znajduje się w końcowej fazie rozwoju, a jego produkcja ma się rozpocząć w drugiej połowie 2018 roku.

- Naszym celem jest zminimalizowanie wpływu opakowań PET na środowisko i współpraca z partnerami w celu zwiększenia kompatybilności z istniejącymi sposobami recyklingu. Myślimy też o założeniach Gospodarki o Obiegu Zamkniętym - powiedział John Galt, prezes koncernu Husky.

KHS Corpoplast, we współpracy z Husky, zaprezentował ważącą zaledwie 5 gramów półlitrową butelkę PET, Factor 100, do wody niegazowanej.

- W porównaniu z dotychczas najlżejszą butelką na rynku, nasz produkt pozwala na redukcję materiałów o około jedną trzecią, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności opakowania - wyjaśnił Christian Rommel, inżynier w firmie KHS.

Włoski koncern SIPA pokazał zintegrowany system do produkcji preform z PET pochodzącego z recyklingu, będący efektem współpracy z EREMĄ. XTREME Renew to połączenie dwóch udanych innowacji - Vacurema austriackiego dostawcy systemów do recyklingu tworzyw sztucznych i XTREME firmy SIPA. W porównaniu z alternatywnymi systemami recyklingu starych butelek PET zużywa mniej energii, wytwarza mniej CO2 i zajmuje mniej miejsca.

Pierwsza część Extreme Renew składa się z urządzenia Vacurema, wykorzystującą innowacyjną technologię do produkcji płatków z recyklatu PET (rPET). Producent zapewnia, iż wytworzony materiał jest zgodny z przepisami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Tworzywo podawane jest następnie bezpośrednio do urządzenia XTREME wytwarzającego preformy PET.

XTREME Renew


Pochodzący również z Włoch producent urządzeń peryferyjnych do przetwórstwa tworzyw sztucznych Piovan zaprezentował PETes AA Analyzer, najprostszy sposób pomiaru poziomu AA (aldehydu octowego) w preformach PET, wraz z oprogramowaniem Winfactory 4.0 - PET.

Niemiecki Arburg, prezentując technologię wtrysku zoptymalizowaną dla przemysłu opakowaniowego, pokazał „opakowaniową” wersję swojego hybrydowego Allroundera 570 H o sile zwarcia 1 800 kN. 24 zakrętki do butelek były w wytwarzane w czasie cyklu trwającego 2,7 sekundy.

1 Blow - francuski producent maszyn rozdmuchowych zaprezentował najnowsze urządzenie 1 XXL, przeznaczone do produkcji pojemników z PET o pojemności od 5 do 30 litrów.

PETPoint