Targi drinktec 2017 - w tym roku Oktoberfest zaczął się wcześniej

The future starts now

Wystawcy zajęli w sumie 15 targowych hal o łącznej powierzchni 150 000 m2. W jednej z nich rozgościł się tylko koncern Krones AG. Co prawda wraz ze spółkami zależnymi, jednakże rozmach „stoiska”, które zajmowało niemal 10 000 m2, robił olbrzymie wrażenie na zwiedzających.

Mający siedzibę w bawarskim Neutraubling, Krones należy do wiodących na świecie producentów urządzeń do rozlewania i pakowania napojów i płynnych produktów spożywczych, jak i produktów farmaceutycznych, kosmetycznych i chemicznych w butelkach szklanych, butelkach PET oraz puszkach.

Maszyny i urządzenia firmy Krones AG obejmują cały proces produkcji, rozlewu i pakowania oraz przepływ materiałów w działalności produkcyjnej. Firma integruje również kompletne i niezbędne systemy IT, ponadto projektuje fabryki dla przemysłu napojów.

Bottling on demand

Czy partia składająca się z jednej butelki jest realna? A jeśli tak, to czy może to być opłacalne ekonomicznie? Przedstawiciele działu badawczo-rozwojowego w Krones na obydwa pytania odpowiadają "tak".

Hala Krones AG


Na poparcie swojej tezy, w trakcie targów koncern zaprezentował studium koncepcyjne „Bottling on Demand”. Jego istotą jest innowacyjny zawór dozujący. Zasilany jest przez jeden kanał główny i maksymalnie cztery kanały dodatkowe, z których każdy może być indywidualnie dozowany. Aby umożliwić zwiedzającym jak najpełniejszy wgląd w nowe możliwości, stanowisko składało się z kilku różnych elementów: urządzenie nie tylko napełniało pojemniki ale także posiadało moduł bezpośredniego druku i system transportu oraz dokonywało identyfikacji każdego pojemnika za pomocą indywidualnego kodu RFID. Powiązanie go z systemem zamawiania sprawiło, że prezentowane stanowisko symulowało praktycznie cały proces technologiczny.
- Na targach drinktec zaprezentowaliśmy całe portfolio produktów i w konsekwencji umocnić naszą pozycję jako dostawcy kompletnych technologii „pod klucz”. drinktec zajmuje czołową pozycję wśród wystaw, na których obecny jest Krones - powiedział Christoph Klenk, Prezes Zarządu Krones AG.

I jest to prawda, gdyż nawet pobieżne zapoznanie się ze wszystkich prezentowanymi urządzeniami mogłoby trwać kilka godzin. Na hali B6 mogliśmy zobaczyć m. in.:
  • Innowacyjny system napełniania Dynafill.
  • Modułowy system napełniania Modulfill Blok FS-C - kompleksowe rozwiązanie do napełniania i konfekcjonowania puszek.
  • ErgoBloc LM – specjalnie zaprojektowany do butelkowania wody niegazowanej
  • 3Bloc od Kosme, spółki należącej do Grupy Krones, wprowadzony do produkcji, zaprojektowany w celu połączenia 3 technologii KOSME, rozdmuchu butelek PET, napełniania ich i etykietowania w ramach jednego procesu.
  • Linatronic 735 - do kontroli pustych butelek.
  • Pojedynczy paletyzator jednokolumnowy Mod-Prop Pro 2ADP - zapewniający wysoką dokładność i precyzję pracy nawet przy bardzo dużych prędkościach.
Aby wyczarować bawarski klimat, Krones wzniósł w hali alpejską chatę ("Krones Alm") o długości 40 metrów i szerokości 20 metrów, w której można było spocząć przy drewnianych stołach i porozmawiać nad kuflem złocistego Hofbräu München (warzonego oczywiście zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości. Podpisane 23 kwietnia 1516 r. w Ingolstadt przez bawarskiego księcia Wilhelma IV, prawo nakazuje aby jedynymi składnikami piwa mogły być słód jęczmienny, woda i chmiel). Na stołach nie mogło również zabraknąć tradycyjnej bawarskiej Weißwurst, czyli białej kiełbasy podawanej ze słodką musztardą i preclem, nazywanym w Bawarii die Brezn. Dość powiedzieć, że firma cateringowa Prinzipal, która już po raz czwarty obsługuje koncern Krones na targach drinktec, wydała w ciągu targowego tygodnia 55 000 posiłków - a z nalewaków i butelek wypłynęło 110 hektolitrów piwa!

Krones Alm