Technika gorących kanałów BlueFlow® do produkcji mikroczęści

Zmniejsza to to nie tylko obciążenie formy lecz także znacznie skraca czas przestojów. Kolejny przynajmniej tak samo ważny aspekt: wyższe temperatury i ciśnienia doprowadzały wcześniej czasami do nieakceptowalnych uszkodzeń materiału i w rezultacie do braków. Oprócz tego nie zawsze można było wypełnić wszystkie gniazda 8-io gniazdowej formy a udział braków osiągał do dwupozycyjnych wartości. Teraz problemy te już nie występują: z systemem gorących kanałów firmy GÜNTHER wypełniane są wszystkie gniazda a udział braków obniżył się do wartości poniżej 1 %. Uzyskano również znaczną poprawę jakości punktu wlewu.
Kolejny aspekt zaobserwowany w praktyce: dzięki szybkiemu nagrzewaniu i stabilnemu poziomowi temperatury – temperatura dysz i wartości zadane dla wszystkich ośmiu dysz są teraz na tym samym poziomie – możliwy jest zarówno bezproblemowy rozruch narzędzia, jak i jego ponowne uruchomienie po awarii. Również to istotnie przyczynia się do redukcji kosztów wytwarzania i wzrostu pewności procesowej.

Technika dysz gorącokanałowych BlueFlow
Kluczowym elementem nowych dysz są grubowarstwowe elementy grzejne opracowane przez firmę Günther i partnera projektowego Instytut Technologii oraz Systemów Ceramicznych Fraunhofera, Drezno. Na tuleję ze stali szlachetnej nanoszona jest metodą sitodruku, w warunkach pomieszczenia czystego, warstwa dielektryka oraz ścieżki przewodu grzewczego, które są następnie wypalane. Warstwa kryjąca izoluje i zabezpiecza element grzejny przed wpływami zewnętrznymi. W porównaniu z konwencjonalnymi grzałkami z korpusem mosiężnym nowe grzałki grubowarstwowe są bardziej filigranowe i mają mniejszą średnicę zewnętrzną. Najważniejszą zaletą niebieskiej grzałki grubowarstwowej jest to, że ścieżki grzejne można umieścić bliżej materiału, a także to, że nowa technologia pozwala na nanoszenie ścieżek grzejnych o różnej szerokości (i dzięki temu wpływaniu na wielkość oddawanej mocy) i ich precyzyjne, bardziej elastyczne pozycjonowanie, dzięki czemu uzyskuje się znacznie dokładniejszy rozkład mocy na całej długości rury grzewczej. Dzięki temu można na przykład łatwiej niż kiedykolwiek uzyskać wysoką koncentrację mocy w przedniej części dyszy.

Dysze gorącokanałowe nowej konstrukcji


Grubość całego elementu grzejnego wynosi tylko około 1 milimetr. W porównaniu z konwencjonalnymi grzałkami z korpusem mosiężnym nowe grzałki grubowarstwowe są bardziej filigranowe i mają mniejszą średnicę zewnętrzną. Oprócz tego elementy grzejne wyróżnia wysoka wytrzymałość napięciowa i to że nie są one higroskopijne. Dzięki temu wyeliminowano stosowane dotychczas powszechnie powolne nagrzewanie do 100 °C z następnym wygrzewaniem w celu kompletnego usunięcia pary wodnej z systemów gorących kanałów.

technologia grzania


Czytaj więcej: Gorące kanały 23

brak
 

Gorące kanały, sprężyny gazowe, szlifierki, słupy, koszyki kulkowe, tuleje prowadzące, toczne precyzyjne ustalenia walcowe AGATHON

Polska