Technologia Recostar PET IV+ firmy Starlinger

Technologia Recostar PET IV+ firmy Starlinger
Z ofertą austriackiej firmy Starlinger będzie można zapoznać się podczas zbliżających się targów Plastpol w Kielcach. Flagowym rozwiązaniem firmy jest linia maszyn Recostar przeznaczona do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych.

Oferowane przez Starlinger typy maszyn to: Compact, Basic, Universal do regranulacji poliolefin i linie Recostar PET, Recostar PET IV+ do regranulacji PET. - W związku z dynamicznym rozwojem recyklingu odpadów z PET, Starlinger rozwinął technologię regranulacji Recostar PET IV+ i wprowadził nowe rozwiązania technologiczne. Linie do regranulacji PET oferowane są z wieżami do polikondensacji regranulatu, co umożliwia regranulację, podniesienie i regulowanie lepkości surowca w jednym procesie aż do wartości 0,95 IV przy pozostałej zawartości acetalaldehydu (AA) na poziomie 1 ppm - tłumaczy Michał Żółtowski, reprezentujący firmę Starlinger w Polsce.

Technologia Recostar PET IV+ otrzymała amerykański certyfikat FDA, dopuszczający do produkcji opakowań spożywczych. Dodatkowo dwa lata temu austriackie ministerstwo zdrowia dopuściło stosowanie tej technologii i regranulatu do produkcji opakowań spożywczych. Równocześnie austriacka firma PETRECYCLINGTEAM uzyskała taki sam certyfikat dopuszczający stosowanie regranulatu na terenie Niemiec.

Linia Recostar PET IV+ firmy Starlinger

Czym dokładnie charakteryzuje się innowacyjna technologia Recostar PET IV+?

Umyte płatki z PET o wilgotności do 1 proc. są wstępnie suszone na linii w krystalizatorze, a potem pod wpływem próżni oczyszczane i krystalizowane. Następnie w procesie wytłaczania są odgazowane i przefiltrowane na gęstych sitach filtrujących. Dzięki zastosowaniu regranulacji "na głowicy" i tzw. krystalizacji inline, wykorzystywana jest wewnętrzna energia granulki do utrzymania stałej wartości, co umożliwia, bez znaczącej utraty lepkości, przeniesienie jej do procesu polikondensacji. Po regranulacji na linii Recostar PET+ surowiec ma kształt okrągły o sterowanej wielkości granulki i przy maksymalnej wilgotności dochodzącej do 0,1proc - wyjaśnia Michał Żółtowski.

Dodaje też, że jeśli wymagane jest, ze względu na zastosowanie surowca, podniesienie lepkości to następuje wprowadzenie regranulatu do wieży, do polikondensacji SSP i poprzez odpowiedni czas przebywania w reaktorze podniesienie lepkość do wymaganej wartości.
Regranulat PET, czyli produkt finalny, odpowiada po procesie polikondensacji jakości surowca pierwotnego, gotowego np. przy lepkości 0,80 IV do produkcji opakowań spożywczych. Wartości wyższe ponad 0,90 IV stosowane są przy produkcji bardzo wytrzymałych taśm opakowaniowych.

Ofertę firmy Starlinger oraz jej maszyny przeznaczone do recyklingu PET będzie można poznać w dniach 27-30 maja przy okazji odbywających się w Kielcach targów Plastpol. Firma będzie dostępna w pawilonie D na stoisku 11.