Technologia inject2blow

Technologia inject2blow
Koncern Engel, czyli austriacki producent maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz firma Cantoni, włoski producent form, połączyły siły i opracowały nową technologię dla produkcji opakowań.

Obydwie firmy chwalą się tym, że ustanowiły nowy poziom w dziedzinie integracji procesów przetwórczych. Opracowały metodę o nazwie inject2blow, która łączy za pomocą jednej formy i przy użyciu jednej maszyny wtryskowej, technologię formowania wtryskowego z technologią formowania z rozdmuchem. Jednocześnie rozwiązanie znacząco redukuje koszty pracy i czas wykonywanych zadań. Nowa metoda przeznaczona jest do produkcji opakowań do kosmetyków, leków oraz żywności.

Działanie nowego systemu firmy zademonstrowały przy produkcji słoików o szerokiej szyjce. Odbyła się ona w cyklu 14 sekund na wtryskarce z serii Engel victory o sile zamknięcia 90 ton i przy użyciu formy 2+2 gniazdowej. Tradycyjna metoda produkcji nie byłaby w stanie tak wydajnie obsłużyć procesu i zrealizować wszystkich korzyści, które przynosi system inject2blow.

Engel, Cantoni, inject2blow


W standardowych rozwiązaniach wpierw bowiem preformy byłyby tworzone przy użyciu formowania wtryskowego, a dopiero w drugim etapie działania poddawane procesowi rozdmuchu, po czym stawałyby się gotowym wyrobem. Tu mamy zaś oszczędność pracy i czasu. Nowa metoda, dzięki zintegrowaniu wtrysku i rozdmuchu, pozwala na produkcję małych opakowań już w jednym połączonym procesie.

W oparciu o inject2blow można przetwarzać szeroką gamę tworzyw termoplastycznych, począwszy od polietylenu, przez polipropylen i poliwęglanie, a na PET skończywszy.

Obsługa procesu nie jest zdaniem jego twórców trudna do opanowania przez operatorów maszyn. Zarówno etapy wtrysku jak i rozdmuchu mają być odpowiednio wizualizowane, monitorowane i sterowane z poziomu wtryskarki. Metoda określana jest również jako wydajna energetycznie. Dzieje się tak, bo w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, w inject2blow nie ma potrzeby ponownego ogrzewania preform przed częścią rozdmuchową.

Ponieważ system bazuje na typowych wtryskarkach, więc do użytku doskonale nadają się także formy stosowane przy typowych wyrobach powstających w oparciu o formowanie wtryskowe.
Reportaże

Forum

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Todarek12

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-09-07

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01

Todarek12

Opłacalność przewijania folii stretch 2020-08-26