Technologia joinmelt firmy Engel

Technologia joinmelt firmy…
Austriacki koncern Engel opracował nową technologię w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Metoda o nazwie joinmelt ma przynieść przetwórcom znaczne oszczędności i uprościć proces produkcyjny.

Proces o nazwie joinmelt wspiera spawanie gorącym gazem bezpośrednio w formie. Nadaje się wprawdzie do wszystkich tworzyw termoplastycznych i poliamidów, ale jego istota jest dość skomplikowana.

Proces polega on na połączeniu w jeden cykl produkcyjny wykonywanych do tej pory osobno przy tworzeniu komponentów, formowania wtryskowego i spawania. Dotychczas złożony z dwóch części komponent był wpierw formowany wtryskowo, a potem obie części były spawane w celu połączenia. Teraz te dwa procesy są integrowane w jeden wspólny proces wtryskiwania.

Rozwiązanie, dla którego przygotowywany jest już odpowiedni patent, gwarantuje znaczące oszczędności zwłaszcza dla przetwórców działających w przemyśle dostarczającym komponenty dla branży motoryzacyjnej. Zdaniem przedstawicieli koncernu Engel usuwa to potrzebę posiadania dodatkowego wyposażenia przeznaczonego do spawania. Nie jest już dłużej konieczne istnienie etapu polegającego na wyjmowaniu komponentu i powtórnego umieszczania go w środku, ponieważ ukończone w jednym cyklu produkcyjnym produkty można wyjmować bezpośrednio z formy.

Aby tak się stało obydwie połowy wykonywanego komponentu są wtryskiwane równocześnie do pojedynczej formy. Po fazie chłodzenia, forma jest otwierana, jedna połówka wykonywanej części zostaje w lewej połowie a druga w prawej połowie formy. Ruchoma lewa połowa formy jest następnie układana w ten sposób, że obydwie części są zwrócone przeciwko sobie w pozycji do spawania. Element rozgrzewający jest umieszczany pomiędzy gniazdami i krawędziami obydwu polówek komponentu, które są rozgrzewane. Kiedy forma się zamyka, obydwie części są łączone w taki sposób, że jedna z nich, już ukończona, może być wyjęta, kiedy tylko forma ponownie się otworzy.
Oprócz znaczących oszczędności na skutek integracji dwóch opisanych powyżej kroków wytwórczych, technologia joinmelt pomaga także poprawić jakość i wzmocnić użytkowe bezpieczeństwo tworzonych komponentów. Fakt, że obydwie połówki produktu zostają przymocowane w formie w trakcie procesu spawania pomaga uniknąć też problemu paczenia i znacząco redukuje czas wejścia na rynek.

W ramach tworzenia systemu joinmelt Engel ściśle współpracował z firmami Hummel-Formen oraz KVT Bielefeld.