Technologie przyszłości dla branży tworzyw sztucznych na targach Plastpol 2025

Technologie przyszłości dla…

Robotyka, cyfrowe sterowanie, zaawansowane tworzywa biodegradowalne i recyklaty nowej generacji - te i wiele kolejnych przełomowych rozwiązań zwiedzający poznają podczas XXIX Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol Od 20 do 23 maja Targi Kielce staną się centrum innowacji i biznesu. Ofertę w siedmiu halach ośrodka zaprezentuje 600 firm z 30 krajów. Bilety dla zwiedzających cały czas dostępne są na stronie plastpol.com.

Od 20 do 23 maja w Targach Kielce spotyka się branża przetwórstwa tworzyw sztucznych, prezentując spektrum światowych technologii i materiałów. Zarówno maszyny, jak i surowce odpowiedzą na wyzwania branży - z naciskiem na efektywność, automatyzację, zrównoważony rozwój oraz oszczędność kosztów produkcji. Ponad połowa z 600 wystawców to firmy o kapitale międzynarodowym z Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Ofertę zaprezentują przedsiębiorstwa m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Egiptu, Hiszpanii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii. Wśród nowych wystawców są przedsiębiorstwa z Kanady, Hongkongu, Serbii, Tajlandii, Irlandii, Rumunii i Indii.

Zaawansowane linie technologiczne i systemy automatyzacji na targach Plastpol 2025

Przez cztery dni pracować tu będą maszyny z różnych stron świata: zaawansowane technologicznie wytłaczarki, wtryskarki do tworzyw sztucznych, roboty, całe linie produkcyjne, systemy zarządzania produkcją oraz urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych. Zwiedzający poznają ofertę liderów rynku, takich firm jak Mapro, Engel, Sumitomo Demag, KraussMaffei, Bole Europe Technology, Plastiblow, Campetella Robotic Center, Dopak, ProPlastica, Reifenhauser, Toyo Europe SRL, LS Mtron, Moretto, ELBI, Asten Group, 1.Plastcompany Polska czy Muehsam. Firmy te prezentują nie tylko pojedyncze maszyny, ale także zintegrowane, w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, często oparte na rozwiązaniach chmurowych wspierających zbieranie i analizę danych. Zastosowanie sztucznej inteligencji w analizie cyklu wtrysku i optymalizacji parametrów formowania staje się standardem. Produkcja ukierunkowana jest na redukcję kosztów operacyjnych, zwiększenie powtarzalności detali oraz minimalizację strat materiałowych - wszystko to wpływa na konkurencyjną cenę produktu końcowego, bez kompromisu dla jakości.

Inteligentne wtryskarki, roboty i cyfrowe sterowanie procesem w Targach Kielce

Nowe technologie będą pracować na stoisku firmy Arburg. Zwiedzający przyjrzą się pracy elektrycznej wtryskarki Allrounder 570 A wyposażonej w system sterowania Gestica. Maszyna wyprodukuje przezroczyste kubki z poliwęglanu (PC) - lekkie, estetyczne i wielokrotnego użytku - będące zrównoważoną alternatywą dla szkła i kubków jednorazowych. System Gestica, dzięki funkcjom wspomagającym operatora i analizującym dane produkcyjne w czasie rzeczywistym, pozwala na lepszą kontrolę jakości, mniejsze zużycie surowca i energii oraz minimalizację błędów ludzkich.

Arburg zademonstruje także hybrydową wtryskarkę Allrounder 470 H Comfort, która integruje oszczędną jednostkę zamykania z napędem elektrycznym i hydrauliczną jednostkę wtryskową, dostarczając kompromis między wydajnością a precyzją. Maszyna wyprodukuje zabawki z PP, pokazując jak niskokosztowa produkcja może łączyć się z wysoką jakością i szybkością cyklu.

targiplastpol2024
Targi Plastpol to prezentacja najnowszych technologii i surowców do przetwórstwa tworzyw sztucznych dla wielu branż –
od motoryzacyjnej, przez budowniczą, medyczną, AGD i RTV po opakowaniową

Na stoisku firmy Wittmann Battenfeld uwagę przyciągnie innowacyjna wtryskarka SmartPower Combimould z serwoelektryczną jednostką wtryskową. To urządzenie dostosowane do integracji z robotami, co pozwala na pełną automatyzację procesu produkcji - od podania surowca, przez formowanie, po pakowanie detalu. Zintegrowane systemy cyfrowego monitoringu parametrów produkcji zapewniają optymalizację cyklu pracy i redukcję zużycia energii nawet o 20-30%. Prezentowane będą także roboty Wittmann i nowoczesne urządzenia peryferyjne, umożliwiające integrację całej linii pod kątem Przemysłu 4.0.

Na stoisku firmy ENGEL ważne miejsce zajmie wysoce precyzyjna, w pełni elektryczna maszyna e-mac, wyposażona w pakiet ENGEL cleanroom. Kompaktowa seria e-mac pozwala oszczędzać miejsce przy produkcji części medycznych w pomieszczeniach czystych. Wielogniazdowe formy wymagają wysokiej precyzji i szybkiego wtrysku i zapewniają je najnowszej generacji jednostki wtryskowe. Wintec to druga marka wtryskarek w Grupie ENGEL, która zostanie zaprezentowana podczas targów Plastpol. Dwupłytowe wtryskarki t-win są szczególnie popularne w przypadku jednokomponentowego formowania wtryskowego, które nie wymaga żadnych niestandardowych technologii, ale stawia wysokie wymagania dotyczące jakości i powtarzalności procesu. Zakres zastosowań obejmuje sprzęt AGD, formowanie techniczne i przemysł motoryzacyjny. ENGEL pokaże również idealnie dopasowane do konkretnej aplikacji stanowisko automatyzacji, a także rozwiązania cyfrowe, takie jak rodzina programów iQ. Najnowsze z nich to narzędzie IQ process observer oraz iQ hold control.