Tereftalan 2-etyloheksylu: nowość wymyślona przez ZAK

Tereftalan 2-etyloheksylu:…
Kędzierzyński ZAK wprowadził na rynek nowy plastyfikator polichlorku winylu.

Nowość w ofercie firmy to tereftalan 2-etyloheksylu. Produkt - ester stosowany głównie jako plastyfikator PVC - jest wytwarzany przez Jednostkę Biznesową Oxoplast. Nowość ZAK S nie powstaje póki co w żadnym innym kraju europejskim. Jak podkreślają jej twórcy, ma ona wysokie parametry jakościowe i walory użytkowe.

Opracowane rozwiązanie przynosi korzyści odnośnie trzech podstawowych aspektów produkcji estrów w kierunku ich zastosowania jako plastyfikatorów polichlorku winylu. Chodzi tu o obniżenie wskaźników energetycznych produkcji plastyfikatorów, obniżenie ilości wytwarzanych ścieków i w związku z tym poprawę parametrów ekologicznych związanych z ich wytwarzaniem, a także poprawę jakości oferowanych produktów. Ostatni z aspektów ma przede wszystkim znaczenie dla użytkowników tego produktu, jednakże dla wytwórcy ma istotny wpływ na poprawę pozycji konkurencyjnej.

Prace nad wdrożeniem tereftalanu 2-etyloheksylu rozpoczęto ponad dwa lata temu. Produkt powstał jako wynik przeprowadzonych prac badawczych i nie wymagał zakupienia licencji. Jego wytwarzanie jest procesem przemysłowym opracowanym wspólnie przez ZAK S.A. oraz Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ICSO Blachownia. Aktualnie opracowywane jest zgłoszenie patentowe. Produkt jest planowany do wprowadzenia do regularnej produkcji w przyszłym roku. Partie próbne zostaną wytworzone jednak jeszcze przed końcem tego roku.

Tereftalan di-2-etyloheksylu ma szansę stać się produktem wytwarzanym i sprzedawanym praz ZAK S.A. w ilości kilkudziesięciu tysięcy ton na rynku krajowym i również poza granicami Polski. Jego wprowadzenie eliminuje zagrożenie związane z ograniczeniem stosowania plastyfikatorów ftalanowych w takich obszarach, w których te plastyfikatory są podejrzane o niekorzystny wpływ na organizm ludzki lub środowisko, np. zabawkach.

Ponadto sięgnięcie po nowość ZAK eliminuje ograniczenia w stosowaniu wytwarzanych w firmie plastyfikatorów. Tereftalan dioktylowy może być zatem ekonomicznie korzystną alternatywą dla sprzedawanych na rynku plastyfikatorów wytwarzanych przez innych producentów, a nie wytwarzanych w ZAK.

Wyroby ze zmiękczonego PVC są ważnym działem produkcji tworzyw sztucznych, od wykładzin podłogowych poczynając a na produktach do zastosowań medycznych kończąc.


Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®)
 

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®), alkohole OXO, aldehydy

Polska, 47-220 Kędzierzyn Koźle, Mostowa 30A

marek marek

Wysłany: 2015-05-27 16:40:50

Jak się to ma do form kauczukowych w produkcji płytek.


Reportaże

Forum

Sieah123

Wtrysk PA6 GF 30 2020-05-21

Prismatic

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-04-14

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-03-06

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08