Termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi

Termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi
Na targach JEC World Composites Show & Conference 2016 (8-10 marca) spółka Bond-Laminates, podmiot zależny koncernu LANXESS, będzie prezentować nowe zastosowania dla swoich termoplastycznych materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami ciągłymi z serii Tepex.

– Podczas tego wydarzenia, które należy do najważniejszych targów materiałów kompozytowych na świecie, chcemy zaprezentować możliwości oferowane przez półprodukty kompozytowe w zakresie właściwości mechanicznych i wyglądu. Odnosi się to w szczególności do produkcji metodą hybrydowego formowania wtryskowego, które łączy w sobie tworzenie półproduktów z formowaniem wtryskowym – mówi Jochen Bauder, dyrektor zarządzający spółki Bond-Laminates.

Formowanie i obtryskiwanie bezpośrednio wewnątrz formy

W hybrydowym formowaniu wtryskowym półprodukty kompozytowe są formowane i obtryskiwane bezpośrednio w ramach jednorazowego zautomatyzowanego procesu wewnątrz formy wtryskowej, co skraca proces produkcji. Maleją również koszty inwestycji dzięki wyeliminowaniu narzędzi formujących. Wynikiem są bardzo precyzyjne, trójwymiarowe komponenty o niezmiennie wysokiej jakości, które nie wymagają dodatkowej obróbki i obejmują zintegrowane elementy takie jak mocowania i prowadnice. – Długość cyklu przy tym niezawodnym i stabilnym procesie produkcji wynosi teraz 60 sekund lub nawet mniej, co umożliwia seryjną produkcję złożonych komponentów w sposób wydajny pod względem kosztów i na masową skalę – wyjaśnia Jochen Bauder.

W zakładzie w Brilon spółka Bond-Laminates zainstalowała jednostkę demonstracyjną, prezentującą między innymi w pełni zautomatyzowany proces przetwarzania materiału Tepex przy wykorzystaniu metody hybrydowego formowania wtryskowego. – Dzięki niej pomagamy klientom w opracowywaniu prototypów przedprodukcyjnych – komentuje Bauder.

Informacje na temat lokalnego ułożenia włókien dzięki symulacji drapowania

Spółka Bond-Laminates jest również w stanie przeprowadzić symulację wszystkich etapów procesu hybrydowego formowania wtryskowego, niezależnie od tego, czy chodzi o drapowanie półproduktów kompozytowych, czy o wypełnianie formy przy obtryskiwaniu wkładek. – Na podstawie lokalnego ułożenia włókien w uformowanym półprodukcie, o którym informacje uzyskujemy dzięki symulacji drapowania, możemy również dokładnie obliczyć mechaniczne właściwości komponentu i dostosować wzór do planowanych obciążeń – mówi Jochen Bauder. Narzędzia do obliczeń dowiodły swojej niezawodności i precyzji, gdyż były stosowane w odniesieniu do wielu prototypów i komponentów.

Atrakcyjne powierzchnie do warstw wierzchnich

Hybrydowe formowanie wtryskowe półproduktów z materiału Tepex doskonale się nadaje nie tylko do produkcji niewidocznych z zewnątrz komponentów strukturalnych, takich jak elementy pasa przedniego, dźwignie hamulca czy siedziska foteli, ale także do wielu zastosowań, gdzie materiał ten będzie widoczny, czyli na przykład obudów elementów elektronicznych i komponentów sprzętu sportowego, które muszą również dobrze wyglądać. Wariotermiczna kontrola temperatury formy zapewnia taką jakość powierzchni, która spełnia wysokie wymagania. – To właśnie będziemy pokazywać na naszym stoisku w Paryżu, wykorzystując naszą jednostkę demonstracyjną. Będziemy się starali zaprezentować możliwości projektowe, które otwiera materiał Tepex w dziedzinie hybrydowego formowania wtryskowego – mówi Jochen Bauder.

Na targach JEC spółka Bond-Laminates przedstawi zintegrowane, odporne na zgniecenie siedziska foteli do niemieckich samochodów sportowych oraz wiązania narciarskie jako przykłady wydajnych pod względem kosztów komponentów strukturalnych produkowanych seryjnie metodą hybrydowego formowania wytryskowego. – Aby wyjaśnić proces zautomatyzowanego hybrydowego formowania wtryskowego naszym klientom, wyświetlamy film prezentujący proces produkcji seryjnej różnych komponentów pokazywanych na targach – tłumaczy Jochen Bauder.

Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2014 roku osiągnął sprzedaż o wartości 8 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 16 300 pracowników w 29 różnych krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest rozwój, produkcja i dystrybucja tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych, półproduktów oraz specjalistycznych substancji chemicznych.

Czytaj więcej: Kompozyty 164

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A