Tomasz Kalwat rezygnuje z funkcji prezesa Synthosu

Tomasz Kalwat rezygnuje z funkcji prezesa Synthosu
We wtorek (27 grudnia) Tomasz Kalwat, prezes spółki Synthos, przekazał informację o rezygnacji z pełnionej funkcji z dn. 31 grudnia br. W opublikowanym raporcie bieżącym nie przekazano uzasadnienia tej decyzji.

Tomasz Kalwat jest adwokatem. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, Szkołę Główną Handlową w Warszawie (Bankowość i Finanse) oraz University of Ottawa. W latach 2001-2006 wykładał na Wydziale Prawa UW w Warszawie. Zanim rozpoczął karierę w oświęcimskiej spółce pracował m.in. w: Altehimer&Gray (2001-2002), GleissLutz (2002-2003), Baker&McKenzie (2004-2006).

Od 2006 roku Kalwat związał się ze spółką Synthos SA - początkowo jako doradca, w latach 2009-2011 był przewodniczącym rady nadzorczej spółki VI kadencji. Od 13 maja 2011 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Synthos SA.

Pod przewodnictwem Kalwata Synthos przeprowadził ważne inwestycje oraz znacząco rozwinął działalność poza krajowym rynkiem. W sektorze kauczuków na plan pierwszy wysuwa się zakończona w połowie 2015 roku inwestycja w instalację do produkcji kauczuków SSBR, stosowanych do produkcji nowoczesnych opon o ulepszonych własnościach użytkowych w zakresie odporności na ścieranie, oporów toczenia i przyczepności do mokrej nawierzchni.

Z kolei w 2016 roku Synthos wyraźnie umocnił swoją pozycję na europejskim rynku producentów polistyrenu. Po przejęciu Ineos Styrenics polska firma stała się liderem rynku EPS w Europie, z trzema nowymi zakładami produkcyjnymi: we Francji (Wingles i Ribécourt) oraz w Holandii (Breda).

W okresie kierownictwa Kalwata spółka zdecydowała o wejściu na rynek środków ochrony roślin. Także w tym okresie Synthos wszedł mocno we współpracę ze światem nauki, budując centrum badawczo-rozwojowe i nawiązując współpracę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Synthos jest także fundatorem rekordowej nagrody w konkursie dla najlepszego chemika.

Choć w działaniach spółki pod przewodnictwem Kalwata widać rozmach i poszukiwania nowych perspektyw dla spółki, nie wszystkie śmiałe plany zostały zrealizowane. Jednym z nich był plan budowy zakładu produkującego kauczuki w Brazylii - po przeprowadzeniu pogłębionej estymacji kosztów firma zrezygnowała z tego projektu.Michal Michal
*.239.16.193

Wysłany: 2017-01-08 00:20:19

Powodzenia p. Prezesie jest Pan nie zastapiony