Turcja coraz mocniejsza w tworzywach

Turcja coraz mocniejsza w tworzywach
Duże inwestycje petrochemiczne i tworzywowe w Turcji.

Turecki sektor chemiczny przyciąga do siebie coraz więcej zagranicznych inwestorów. Na mapie partnerów inwestycyjnych Turcji pojawił się właśnie koncern Advanced Petrochemical (APPC). Jest to petrochemiczny gigant, druga najszybciej rozwijająca się firma Arabii Saudyjskiej.

APPC po zawarciu porozumienia z tureckim partnerem Bayegan Group planuje budowę zakładów, w których w 2015 r. ruszy produkcja polipropylenu znajdującego szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle włókienniczym, motoryzacyjnym. Arabska spółka poinformowała, że będzie to jej największy dotychczas zagraniczny projekt inwestycyjny. Wartość inwestycji to miliard dolarów. Roczne moce produkcyjne zakładu to z kolei 500 tys. ton polipropylenu.

Również na koniec 2011 r. turecka Aksa Akrilik Kimya podpisała z Dow Europe porozumienie o wspólnej inwestycji (z obustronnym udziałem po 50 proc.) o łącznej wartości 1 mln USD na rozbudowę zakładu, z kolei amerykańska firma Huntsman zakupiła turecką firmę Emka Kimya zajmującą się produkcją poliuretanów i mieszanek poliuretanowych z MDI.

Jeśli chodzi o polsko – turecką wymianę handlową, to trzeba zauważyć, że znaczące udziały w naszym eksporcie na rynek turecki odnotowały także tworzywa sztuczne, odpowiadające za ok. 4,3 proc. eksportu.

Czytaj więcej: Ze świata 316 Inwestycje 716