Tworzywa DuPont do produkcji strzykawek

Tworzywa DuPont do produkcji strzykawek
Tworzywa konstrukcyjne koncernu DuPont zostały wykorzystane w produkcji strzykawek insulinowych jednorazowego i wielokrotnego użytku. Swoje osiągnięcia w tej materii koncern zademonstrował podczas niedawnych targów Fakuma w niemieckim Friedrichshafen.

Strzykawka insulinowa wielkości flamastra wykonana jest w całości z tworzywa. O wyborze tworzyw akurat z portfolio DuPont zdecydowały ich szczególne parametry. Tworzenie poszczególnych części strzykawki wymagało zastosowania kilku odrębnych materiałów DuPont. Do produkcji sprzęgła rurkowego i tulejki zabezpieczającej użyty został poliacetal typu homopolimer o nazwie DuPont Delrin. Z kolei materiałem, z którego wyprodukowano wałek napędowy, obudowę wewnętrzną, przycisk zwalniający i osłonki tłoczyska w strzykawkach jest poliamid DuPont Zytel.

Producenci strzykawek sięgnęli po Delrin ze względu na takie cechy tworzywa jak stabilność wymiarową połączona z odpornością na deformację oraz naturalna samosmarowność. Z kolei Zytel wybrano z uwagi na jego dużą udarność, sztywność oraz wytrzymałość na rozciąganie.

Trzecim materiałem DuPont użytym do produkcji strzykawek był poliester PBT DuPont Crastin. Został on zastosowany w regulatorze dawki oraz klipsie strzykawki insulinowej. Pierwotna specyfikacja przewidywała wykonanie tych części z tworzywa Zytel, jednak testy wykazały, że w ekstremalnie wilgotnych warunkach nylon silnie chłonąłby wodę, co miałoby negatywny wpływ na dokładność dozowania.

Dział Polimerów Konstrukcyjnych DuPont produkuje i prowadzi sprzedaż termoplastycznych żywic poliestrowych Crastin PBT oraz Rynite PET, żywic acetalowych Delrin, termoplastycznych elastomerów poliestrowych Hytrel, konstrukcyjnego wulkanizatu termoplastycznego DuPont ETPV, wzmacnianych minerałami żywic nylonowych Minlon, Thermx PCT, włókien Tynex, części i kształtek Vespel, polimerów ciekłokrystalicznych Zenite LCP, żywic nylonowych Zytel oraz poliamidów konstrukcyjnych Zytel HTN. Produkty te są stosowane na światowych rynkach w wielu branżach.