Tworzywa sztuczne w poligrafii

Mimo to polipropylen nadal inspirował projektantów, żaden inny materiał syntetyczny nie jest bowiem tak wszechstronny - i choć będący tworzywem sztucznym - tak przyjazny środowisku jak ten. Z tego też powodu coraz większa ilość producentów zaczęła w swoich fabrykach poddawać polipropylen specjalnej obróbce powierzchniowej, ułatwiającej późniejszy proces drukowania. Obecnie już, w połączeniu ze specjalnymi farbami i odpowiednimi technologiami, proces nazywany koronowaniem umożliwia bezproblemowe drukowanie na niegdyś „trudnym” materiale jakim jest polipropylen. Również inne syntetyczne podłoża drukowe - jak polistyren, twarde PVC i folie samoprzylepne - zostały udoskonalone i obecnie w wielu drukarniach należą do codzienności.

Dopóki tworzywa sztuczne pozostawały materiałami sztywnymi były pewną domeną sitodruku. Tylko takie maszyny mogły poradzić sobie z tzw. opornymi mediami. Później jednak na rynku pojawiły się folie i wiele innych innowacyjnych elastycznych syntetyków. Coraz bardziej zaczęto poświęcać się całkowicie nowemu wyzwaniu, mianowicie drukowaniu na elastycznych tworzywach w technologii offsetu. Efekt tego jest taki, że w tej chwili nawet tworzywa sztuczne o grubości do 1 mm nie stanowią najmniejszego problemu dla wyspecjalizowanych drukarzy offsetowych. W kombinacji z utwardzaniem UV farb drukarskich sprawdzają się idealnie.

Tworzywa sztuczne w poligrafii

Również bezwodny druk offsetowy utwardzany UV i schnącymi oksydacyjnie farbami przyczynił się do zwiększenia zastosowalności tworzyw sztucznych w przemyśle poligraficznym. Relatywnie nowym rozwiązaniem na rynku są płaskie systemy drukujące, pracujące z farbami rozpuszczalnikowymi lub UV. Umożliwiają one realizację zamówień na syntetykach, także w niewielkich ilościach.

Najbardziej interesującym - i obecnie najszybciej rozwijającym się - rynkiem dla zadrukowywanych tworzyw sztucznych jest technika reklamowa. Dzieje się tak, gdyż stale napotkać można kolorowe opakowania, tablice informacyjne, plakaty i displaye. Tworzywa sztuczne wkraczają z coraz większym rozmachem nawet do branży biurowej. Tak zwany papier permanentny można zadrukować jedynie klasyczną metodą offsetową, a następnie wydrukować na kolorowej drukarce laserowej w biurze - preprint pod syntetyki.

Dla klasycznego kartonu będzie istniało również w przyszłości nieskończenie wiele obszarów zastosowań. Zwłaszcza, gdy będzie uszlachetniany lakierami, tłoczeniem, kaszerowaniem itd. Niemniej jednak wykorzystanie tworzyw sztucznych do najrozmaitszych zastosowań będzie dalej wzrastać. Wielu hurtowników odpowiednio szybko zareagowało już na ten trend, tworząc dla nowych, syntetycznych mediów własny system dystrybucji.