USA zredukują emisję CO2

USA zredukują emisję CO2
W poniedziałek amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) przedstawiła kompleksowy plan ograniczenia emisji dwutlenku węgla pn. Clean Power Plan. Projekt wspierany przez administrację Baracka Obamy zakłada min. 30-procentową redukcję emisji CO2 do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 2005) i jest najambitniejszą w ostatnim czasie propozycją w zakresie ochrony klimatu. Po raz pierwszy w historii Stany Zjednoczone zredukują emisję dwutlenku węgla przez istniejące elektrownie, które są odpowiedzialne za ok. jedną trzecią całkowitej emisji gazów cieplarnianych w USA.

Oprócz ograniczeń w emisji dwutlenku węgla, projekt przedstawiony przez EPA zakłada ograniczenie emisji tlenków azotu i dwutlenku siarki o ponad 25 proc. W ten sposób - jak podaje agencja - będzie można uniknąć 6,6 tys. przedwczesnych zgonów, 150 tys. ataków astmy u dzieci oraz 490 tys. dni absencji w pracy bądź w szkołach, co przekłada się na całkowite oszczędności w wysokości 93 mld dol. Ponadto podniesienie efektywności instalacji energetycznych ma zmniejszyć rachunki za prąd o 8 proc.

Projekt stanie się obowiązującym prawem do końca bieżącego roku. Poszczególne stany USA uzyskają dość znaczną swobodę w podejmowaniu decyzji o sposobie redukcji poziomu emisji CO2, jednak będą musiały przedstawić szczegółowe plany w tym zakresie do czerwca 2016 roku.

Jako projekt rozporządzenia, plan przedstawiony przez EPA nie wymaga zatwierdzenia przez Kongres. Przyjęcie takiej ścieżki wdrażania regulacji spowodowane jest niechętnym stosunkiem Republikanów do kosztownych - ich zdaniem - planów walki z globalnym ociepleniem. Tymczasem właśnie ochrona klimatu jest jednym z priorytetów obecnej kadencji Baracka Obamy. Ponadto nowe prawo ma przyczynić się do realizacji międzynarodowych zobowiązań, według których USA zobowiązały się do 2020 roku do ograniczenia emisji CO2 o 17 proc. w stosunku do roku 2005.

Według szacunków obecnie elektrownie węglowe produkują ok. 37 proc. energii elektrycznej w USA. Mniejszy udział w rynku energetycznym posiadają elektrownie gazowe (30 proc.) oraz jądrowe (19 proc.).ngusho ngusho
*.128.89.202

Wysłany: 2014-06-03 13:31:53

Chciałbym, aby tak samo powiedział jutro Tusk - "Tak, odchodzimy od węgla. Przechodzimy na odnawialne. Nie będziemy współspalać biomasy". Wprowadzanie takich zmian nie jest łatwe. Jest wiele osób, które mają swoje interesy w tym, aby nic się nie zmieniało, kosztem ludzi, tych żyjących obecnie i w przyszłości. Bardzo dużo osób wciąż nie jest świadomych, jak wielkie zagrożenie ściągnęliśmy na siebie spalając węgiel, ropę i gaz, tylko po to, aby zaspokoić najbardziej przyziemne żądze.Choć naukowcy apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2st C, obecnie grozi nam wzrost temperatury o 4st C. Tymczasem dwa stopnie ocieplenia względem czasów przedprzemysłowych to swoisty próg bezpieczeństwa. Jeśli go przekroczymy, skutki zmiany klimatu mogą stać się nieodwracalne - nakręcamy bowiem sprężyny naturalnych mechanizmów, powodujących dalsze napędzanie zmian:

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/czy-ocieplenie-powyzej-progu-2-stopni-celsjusza-jest-nieuchronne-44

Ludek Ludek
*.8.71.34

Wysłany: 2014-06-04 10:12:20

Szanowni Ekolodzy!Czy naprawdę wierzycie, że człowiek ma aż tak duży wpływ na Ziemię i zmiany klimatyczne? Słońce jest najspokojniejsze od ponad 100 lat, a to oznacza, że bardziej niż globalnego ocieplenia powinniśmy obawiać się w niedługim czasie znacznego ochłodzenia klimatu.Owszem człowiek ma wpływ na środowisko naturalne i powinien o nie się troszczyć, ale w granicach rozsądku, a kampanie w stylu "odchodzimy od węgla" są nie na miejscu, bo póki co nas na to nie stać. Jeżeli będę korzystne ekonomicznie alternatywy, to się pod tym podpiszę.Jednak na dzisiaj narzucanie restrykcji, limitów i kar wobec tych, którzy przekraczają wymyślone normy, to tylko polityka wielkich, a nie troska o środowisko naturalne.

arcticampli arcticampli
*.127.0.136

Wysłany: 2014-06-11 11:52:52

@LudekJuż Ty się nie martw perspektywą ochłodzenia - nikt przy zdrowych zmysłach na nie nie liczy: http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-czeka-nas-nowa-epoka-lodowcowa-14A wpływem człowieka na klimat zajmują się nie ekolodzy (oni badają ewentualnie wpływ zmian klimatu na działanie ekosystemów) a fizycy :P

Iebm
Iebm

Wysłany: 2014-06-11 23:11:49

Uwielbiam czytać te wszystkie bzdury o wpływie człowieka na ocieplenie czy ochłodzenie klimatu . Bardzo szanuję i podziwiam ekologów za niebywałą wenę do zarabiania kasy za pomocą wciskania ludziom klimatycznego kitu . Na szczęście Matka Ziemia ma to wszystko gdzieś i sama sobie swietnie radzi .

Ramones
Ramones

Wysłany: 2014-06-12 22:55:37

Ostatnio ogladalem jeden z najlepszych programow jaki jest nadawany w naszej TV --a mianowicie "Agro biznes"emitowany" codzienie o 12:15 kazdego dnia ! Od pon -do piatku !!Zgodnie z dyrektywami UE ludzie zainwestowali w bio-gazownie ,gazu uzyskiwanemu z odchodow zwierzecych :D Ledwo zipiom w przciwienstwie takich samych inwestycji w Danii gdzie gowno z dunskich hodowli swin by caly kraj wikingow zawalilo :))Inwestycje w instalacje i infrastrukture w celu uzyskania bio-gazu pochlonela cale ich majatki -nie wiem nie znam sie ale skoro taki program wyplynol to znaczy ze cos w naszym kraju z ta energia odnawialna jest cos nie tak !! ;]