Unipetrol z nową licencją na produkcję polietylenu

Unipetrol z nową licencją na produkcję polietylenu
Spółka Unipetrol RPA podpisała porozumienie licencyjne z firmą Ineos, w ramach którego nabyła prawa do używania technologii Innovene S dla produkcji polietylenu średniej i wysokiej gęstości na planowanej linii produkcyjnej PE3. Zakup licencji to pierwszy krok w kierunku realizacji projektu rozszerzenia produkcji petrochemicznej w Litvínovie.

- Budowa nowej linii do produkcji polietylenu jest kluczową inwestycją w realizacji naszej średnioterminowej strategii - powiedział Marek Świtajewski, prezes zarządu i dyrektor generalny Unipetrol. - Jesteśmy teraz gotowi do podjęcia dalszych kroków i opracowania szczegółowego terminarza projektu. Pierwszym naszym zadaniem będzie wyłonienie generalnego wykonawcy. Chcemy ten etap zrealizować w pierwszej połowie przyszłego roku.

Nowa jednostka pozwoli lepiej wykorzystać możliwości produkcyjne spółki oraz przyczyni się do lepszej koordynacji wchodzących w skład Unipetrol segmentów rafineryjnego i petrochemicznego. Wdrożenie najnowszej technologii poprawi także bezpieczeństwo i stabilność produkcji. Władze spółki spodziewają się, że w kolejnych latach segment petrochemiczny stanie się głównym źródłem zysków Grupy. Zgodnie z założoną strategią Unipetrol, do 2017 roku spółka planuje zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych krakera o 13 proc. oraz podnieść sprzedaż produktów petrochemicznych o 11 proc. do poziomu 1,4 mln ton.

Unipetrol to grupa spółek działających w branży petrochemicznej na terenie Czech. W 2005 roku weszła ona w skład Grupy PKN Orlen, największego przetwórcy ropy naftowej w Europie Środkowej. Głównymi obszarami działalności Unipetrol są przetwórstwo ropy naftowej, dystrybucja paliw oraz produkcja petrochemiczna. Zatrudniająca 3700 osób firma znajduje się pod względem przychodów w czołówce firm na rynku czeskim.

Ineos jest działającym w globalnej skali producentem wyrobów chemicznych i petrochemicznych.

Czytaj więcej: Inwestycje 717 Poliolefiny 75

brak
 

Największy koncern petrochemiczny w Polsce.

Polska