Używane wtryskarki ponownie jak nowe - świadczenia producentów maszyn

Używane wtryskarki ponownie jak nowe - świadczenia producentów maszyn
Rynek używanych wtryskarek stale wzrasta. Sięgając jednak po tego typu maszyny warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Używane wtryskarki mają to do siebie, że przez przemalowanie ich mogą wyglądać jak nowe. Jest to jednak zabieg czysto kosmetyczny, który nie ma żadnego wpływu na jakość maszyny. Problem jednak istnieje, gdyż rzeczywiste zachowania wielu handlowców zajmujących się maszynami używanymi potwierdzają to spostrzeżenie: kupują oni maszynę „na oko”, czyli bez jakiejkolwiek gwarancji jakości.

Producenci maszyn już dawno temu zauważyli szansę wprowadzenia swoich usług także na rynek maszyn używanych. Tego rodzaju wtryskarki mogą być poddane u producentów remontowi kapitalnemu doprowadzającemu je do poziomu odpowiadającemu najnowszemu stanowi techniki. Nadanie tym maszynom znaku zgodności CE potwierdza spełnianie przez nie najnowszych wymagań bezpieczeństwa pracy. Dzięki korzystnym możliwościom amortyzacji wtryskarek poddanych remontowi kapitalnemu zabieg ten jest interesujący także dla zakładów, które dotychczas nie brały pod uwagę opcji zakupu maszyn używanych. Aby jednak używana wtryskarka odpowiadała wszelkim koniecznym normom i nadawała się do pracy, która spełni oczekiwania przetwórcy musi zostać poddana odpowiednim przysposabiającym zabiegom.

Poniżej prezentujemy przykład układu hydraulicznego zamontowanego na nowo w czterobarwnej maszynie firmy Krauss Maffei.

Przykład układu hydraulicznego zamontowanego na nowo w czterobarwnej maszynie firmy Krauss Maffei.

Oprócz remontu w pokazanej wyżej używanej wtryskarce w grę wchodzi przed jej ponownym wykorzystaniem wymiana wszystkich ważnych zespołów konstrukcyjnych, takich jak np.: nowoczesny układ sterowania MC4; silnik pompy z nowym kołnierzem antywibracyjnym; rozszerzenie zespołu pomp o kombinację z pompami regulowanymi; zawory proporcjonalne, częściowo zamienione przez nowe zawory ze zintegrowanym układem elektronicznym; uszczelki; węże hydrauliczne; płyty nośne form i ich prowadnice – często dzięki czasowi pracy i zagęszczeniu materiału płyty nośne form uzyskują wyższą wytrzymałość; układy plastyfikacji z nowymi ślimakami HPS (High Performace Screw - ślimak dużej mocy); jednostki plastyfikacji np. z silnikiem indukcyjnym trójfazowym i z możliwością ruchów równoległych.

Przed przystąpieniem do remontu dźwigary i łoża maszynowe są kontrolowane pod kątem wad ukrytych, chodzi o tzw. mikropęknięcia.
Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże