W Chorzowie ruszy produkcja stearyny z surowców odnawialnych

W Chorzowie ruszy produkcja stearyny z surowców odnawialnych
Uruchamiana w chorzowskich zakładach Azoty-Adipol instalacja o wartości 65 mln zł będzie przerabiać tłuszcze zwierzęce i oleje roślinne do destylowanych kwasów tłuszczowych i stearyny. Roczna wydajność linii będzie wynosić 16 tys. ton surowca, z czego większość będzie stanowić stearyna ciekła i płatkowana (13,2 tys. ton) oraz gliceryna 88 proc. wolna od metanolu (1,6 tys. ton rocznie). Azoty-Adipol będą jedynymi zakładami chemicznymi w kraju produkującymi stearynę, używaną np. do wyrobu kauczuków, środków powierzchniowo czynnych, świec, zniczy, stearynianów, klejów, emulgatorów, zmiękczaczy itp.

Ze względu na użycie do produkcji surowców odnawialnych, instalacja jest w skali kraju unikatowa.
- Ta inwestycja świetnie wpisuje się w naszą strategię rozwoju ku bioproduktom, wykorzystującym surowce odnawialne - powiedział Marian Rybak z Grupy Azoty Puławy SA, w której skład wchodzi chorzowska spółka. - Uważam, że dalej powinniśmy kroczyć w kierunku stawiania średnich i małych instalacji w nowych obszarach biznesowych realizowanych we współpracy nauką i na potrzeby klientów. Taki cel przyświecał nam przy tej inwestycji do produkcji stearyny w Chorzowie, jak i przy organizacji biznesu ekstrakcji nadkrytycznej w ramach Spółki FCS Natural w Puławach.

Obecnie w Chorzowie trwa rozruch instalacji. Generalnym realizatorem inwestycji powstającej w systemie "pod klucz" jest firma Profarb Sp. z o.o. z Gliwic.

Wchodząca od 2012 roku w skład Grupy Puławy chorzowska spółka jest jedynym w Polsce producentem saletry potasowej wykorzystywanej do celów nawozowych. Azotan potasu produkowany przez Azoty-Adipol S.A. jest również wykorzystywany do celów technicznych, jako dodatek do produkcji szkła, glazury, ceramiki, a także prochów strzelniczych oraz do celów spożywczych jako dodatek do żywności. Firma jest również jednym z trzech krajowych producentów roztworu saletry wapniowej, stosowanej jako płynny nawóz w uprawach pod osłonami pomidorów, ogórków, papryki, kwiatów ciętych i doniczkowych, oraz jako domieszka do wykonywania mieszanek betonowych. Firma jest również producentem mieszanek nawozowych oraz mieszanek stosowanych do celów technicznych.

Czytaj więcej: Inwestycje 716 Chemikalia 188