W Düsseldorfie trwają targi drupa


To istotne, bo przy drukowaniu opakowań niezwykle ważne jest, by ich druk nie był w żaden sposób zniekształcony przez rozbieżności kolorystyczne, złe pasowanie, niewłaściwe tonowanie, dublowanie czy zanieczyszczenia. Jakość musi być na najwyższym poziomie. Dlatego niezbędne jest monitorowanie i kontrola jakości produkcji, a także tworzenie odpowiedniej dokumentacji całego procesu. I właśnie temu służy stworzony przez KBA system inline kontroli arkusza QualliTronic. Dzięki niemu możliwa jest inspekcja arkuszy podczas trwania całego procesu produkcji.

targi drupa 2008

Na targach drupa KBA prezentuje dwie nowe funkcje tego systemu.

Pierwsza z nich to system pomiaru i kontroli gęstości optycznej w trybie inline, tj. podczas pracy maszyny. System skanuje punkty pomiaru znajdujące się na każdym z arkuszy, zapisuje różnice w gęstości optycznej, a następnie automatycznie je koryguje.

Dla większej wygody operatora, aktualne parametry gęstości są w czasie rzeczywistym wyświetlane na konsoli, eliminując konieczność wyjmowania arkusza kontrolnego z produkowanego nakładu. Podczas całego procesu generowany jest protokół dotyczący jakości wykonanego zlecenia, zawierający wszystkie pomiary. Jest on dostępny jako wydruk i stanowi potwierdzenie jakości w całym procesie produkcji.

Z kolei wspomniany wcześniej DensiTronic PDF, to moduł wbudowany w system DensiTronic. Skanuje on cały arkusz porównując go z zaakceptowanym przez klienta oryginalnym plikiem PDF.

Odrębną częścią ekspozycji KBA na targach drupa są maszyny z flagowej serii Rapida.

- Łagodne prowadzenie arkusza i minimalne jego wygięcia to kluczowa kwestia przy zadrukowywaniu wysoko gramaturowych kartonów, tektury falistej czy tworzywa sztucznego - tłumaczą przedstawiciele firmy KBA. - Nie przypadkiem koncepcja drukowania na tego typu podłożach powstała już ponad 40 lat temu. Wówczas stworzono podwójne cylindry dociskowe i przekazujące, opracowano też budowę agregatową. Technologia ta pozwala do dziś na zadrukowywanie w maszynach pełno- i wielkoformatowych podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm oraz 1,6 -mm mikrofali.

Dzięki odpowiednim modyfikacjom maszyny mogą obsługiwać także grubsze podłoża wykorzystywane np. przy produkcji podstawek pod piwo. Projekt stworzony ponad 40 lat temu szybko zaczęli wdrażać także inni producenci maszyn drukujących, traktując jednak, w przeciwieństwie do KBA, produkcję opakowań jako poboczną część swojej działalności.