Warszawscy licealiści zwycięzcami krajowej debaty EYDC

Warszawscy licealiści zwycięzcami… W piątej z kolei debacie uczniowskiej European Youth Debating Competition, która odbyła się 31 maja w Warszawie, zwyciężyła trójka uczniów z Warszawy. Wezmą oni udział na początku października 2016 w debacie finałowej podczas 50. Jubileuszowego Spotkania Rocznego EPCA w Budapeszcie.

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej otworzyła swoje podwoje dla młodzieży ponadgimnazjalnej z 15 szkół z Warszawy, Płocka i Włocławka, którzy w debacie oksfordzkiej zastanawiali się, czy możliwa jest przyszłość techniki i przemysłu bez paliw i tworzyw sztucznych. Uczestnicy debatowali nad tym, czy produkty chemiczne i wyroby z tworzyw sztucznych stanowią problem dla obecnego i przyszłych pokoleń, czy wręcz przeciwnie - będą kluczowe dla rozwiązania najbardziej istotnych wyzwań, takich jak zrównoważony rozwój czy ochrona klimatu i oszczędność energii. Wśród argumentów wymienianych przez obie strony znalazły się zarówno te dotyczące pozytywnej roli, jaką tworzywa sztuczne odgrywają w różnych dziedzinach, takich jak transport, budownictwo, opakowania i medycyna czy medycyna, jak i te które wskazywały na konkretne problemy powodowane przez plastikowe odpady.

Zwycięzcami polskiej debaty zostali uczniowie warszawskich liceów: Maksymilian Głowacki, XIV LO im. Stanisława Staszica, Aleksandra Janowska, XIV LO im. Stanisława Staszica, oraz Maciej Obrębski, V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

EYDC


To oni, wspólnie ze zwycięzcami debat z innych krajów, dyskutować będą na początku października w Budapeszcie na tematy związane z przyszłością techniki, przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych, ujęte ogólnie w haśle "50 lat przemysłu chemicznego w Europie. I co dalej?".

- To moja czwarta debata, która obserwuję - powiedziała Natalie Debuyst, reprezentująca stowarzyszenie EPCA. - Energia, z jaką młodzi ludzie dyskutują na te trudne tematy świadczy o tym, że poważnie myślą o swojej przyszłości. Mam nadzieję, że dyskutując z rówieśnikami z innych europejskich krajów w Budapeszcie podczas kolejnej debaty młodzi ludzie odkryją, jak wiele ich łączy i jak dużo można zdziałać wspólnie.

- Przyszli inżynierowie będą musieli na co dzień mierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą zrównoważony rozwój - stwierdził Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający PlasticsEurope Polska. - Dlatego cieszy nas, że już teraz rozumieją oni pozytywną rolę nowoczesnych technologii i materiałów w osiąganiu celów rozwoju uwzględniającego poszanowanie zasobów i ochronę środowiska.

Czytaj więcej: