Więcej PMMA na świecie

Więcej PMMA na świecie
Koncerny SABIC i Mitsubishi Rayon zawarły umowę joint – venture, na podstawie której wybudują na Bliskim Wschodzie dwie wielkie fabryki produkujące tworzywa sztuczne oraz materiały do ich wytworzenia.

Inwestycja będzie realizowana w Arabii Saudyjskiej w miejscowości Jubail. W jej ramach powstaną instalacje do produkcji polimetakrylan metylu (PMMA) oraz metakrylan metylu (MMA). PMMA, czyli popularne plexi, to tworzywo, które znajduje swoje zastosowanie m.in. w elektronice, motoryzacji i obszarach konstrukcyjnych. MMA jest natomiast materiałem służącym do jego produkcji.

Fabryka MMA ma być wedle zapowiedzi partnerów największą tego typu na świecie ze zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 250 tys. ton rocznie. Z kolei moce wytwórcze dla PMMA przewidziano na 40 tys. ton rocznie, co również w kontekście tego tworzywa jest wielkością znaczącą.

Inwestycja jest tłumaczona jako krok, który ma pozwolić koncernowi SABIC wejść w segment tworzyw akrylowych. W Europie największym producentem PMMA jest Evonik – Degussa, produkujący ponad 100 tys. ton tego tworzywa rocznie.