Więcej polistyrenu od BASF

Więcej polistyrenu od BASF
BASF będzie stopniowo zwiększał swoje zdolności produkcyjne dla spienionego polistyrenu.

Powiększenie mocy wytwórczych zaplanowano w zakładach w Ludwigshafen, w których wytwarzany jest materiał izolacyjny Neopor. Zdolności produkcyjne instalacji wzrosną o ok. 60 tys. ton produktu rocznie i najpóźniej w październiku 2013 r. zakłady osiągną maksymalną moc produkcyjną.

Srebrzystoszary Neopor to udoskonalona wersja białego Styroporu, znanego powszechnie jako styropian. Swój kolor i właściwości Neopor osiąga dzięki zawartości cząsteczek grafitu, które zwiększają jego zdolność izolacyjną o 20 proc. w stosunku do białego materiału izolacyjnego EPS.

W celu zwiększenia zdolności produkcyjnej BASF chce rozbudować działalność istniejących już zakładów produkcji Neoporu w Ludwigshafen. To już drugie tego typu działania w przeciągu ostatnich trzech lat. Powodem planów jest wciąż utrzymujący się trend do wykorzystywania w budownictwie efektywnych materiałów izolacyjnych zwłaszcza w dziedzinie zewnętrznych systemów ociepleniowych.

W 1998 r. koncern BASF, jako pierwszy producent EPS na świecie, włączył do swojego portfolio szary materiał izolacyjny. Po tym jak dowiedziono, że izolacja termiczna jest jednym z najistotniejszych czynników w redukcji emisji dwutlenku węgla, zaostrzone zostało ustawodawstwo w zakresie oszczędności energetycznej w budownictwie.

Izolacje z Neoporu w istotny sposób przyczyniają się do redukcji CO2. Są wykorzystywane zarówno w nowym budownictwie jak i przy ocieplaniu budynków już istniejących. W Niemczech ok. 30 proc. materiałów izolacyjnych opartych na EPS stosowanych jest w nowym budownictwie, a 70 proc. wykorzystywane jest w budynkach odnawianych. To ostatnie zastosowanie ma wzrosnąć do 2012 r. do 75 proc.

Warto wiedzieć, że srebrzystoszary Neopor jest udoskonaloną wersją klasycznego materiału izolacyjnego Styroporu. Zawartość specjalnych cząsteczek grafitu, które jak lustro odbijają promieniowanie cieplne, redukuje utratę ciepła przez budynek.

BASF produkuje granulat, który następnie jest modelowany przez odbiorców i przekształcany w płyty izolacyjne oraz formowane części do ocieplania fasad, dachów oraz podłóg. Materiały izolacyjne Neopor spełniają standardy domów pasywnych energetycznie, a w ciepłych strefach klimatycznych oszczędzają przynajmniej 30 proc. energii potrzebnej do chłodzenia budynków mieszkalnych.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska