Więcej saudyjskiej ropy w Orlenie

Więcej saudyjskiej ropy w Orlenie
Koncern PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco na dostawę ropy naftowej do rafinerii koncernu. Kontrakt zawarty na okres od 1 maja do końca br. z opcją automatycznego przedłużenia przewiduje zaopatrzenie w surowiec na poziomie około 200 tys. ton miesięcznie. Surowiec będzie trafiał do przerobu w rafineriach w Polsce, Czechach i na Litwie.

- To pierwsza w historii bezpośrednia umowa długoterminowa PKN Orlen z dostawcą z regionu Zatoki Perskiej - mówi Wojciech Jasiński, prezes zarządu największej polskiej spółki. - Pokazuje nasz kierunek myślenia o strategicznej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia koncentrujący się na współpracy ze sprawdzonymi producentami surowca z różnych regionów geograficznych i na optymalnych warunkach. Wielokrotnie zapowiadaliśmy, że będziemy korzystać z okazji rynkowych, by osiągnąć optymalną strukturę dostaw oraz korzystne warunki finansowe i konsekwentnie realizujemy te założenia.

Od początku 2016 r. spółka sprowadziła już sześć ładunków na podstawie umów spotowych z Saudi Aramco. Jednocześnie, mając na uwadze pojawiające się możliwości na rynku ropy naftowej, Orlen nie wyklucza pozyskania surowca w przyszłości z innych kierunków.

Saudi Aramco to zintegrowany koncern paliwowo-chemiczny, światowy lider w wydobyciu węglowodorów, produkcji, procesach rafineryjnych, dystrybucji i jeden z największych globalnych eksporterów ropy naftowej. Zarządza udowodnionymi zasobami ropy naftowej i kondensatu na poziomie 261,1 mld. baryłek. Dzienna produkcja Saudi Aramco to 9,54 mln baryłek dziennie. Główna siedziba spółki znajduje się w Dhahranie, w Arabii Saudyjskiej, koncern zatrudnia ponad 61 tysięcy pracowników z 77 krajów na świecie.


brak
 

Największy koncern petrochemiczny w Polsce.

Polska