Większa produkcja w zakładach Sarzyna - Organika

Już niebawem nastąpi dwukrotny wzrost mocy produkcyjnych w zakładach firmy Organika - Sarzyna. Będzie on dotyczył zdolności wytwórczych żywicy epoksydowych. W tej chwili jest tam wytwarzanych 15 tys. ton rocznie. Od października ma być 30 tys. ton.

Obecnie zakłady Organika Sarzyna, firmy wchodzącej w skład największego polskiego koncernu chemicznego - Grupy Ciech - są jedynym producentem żywic epoksydowych w kraju.

Asortyment produkcji jest zróżnicowany i obejmuje głównie: niemodyfikowane żywice epoksydowe na bazie bisfenolu A nisko i średniocząsteczkowe typu Epidian 010, Epidian 011 i Epidian 012 do farb proszkowych i epoksy-estrów, niemodyfikowane żywice niskocząsteczkowe na bazie bisfenolu A o niskiej lepkości i bardzo niskiej zawartości chloru hydrolizującego żywica ciekła typu Epidian 6 i Epidian 6D o standardowym zastosowaniu i dla elektroniki oraz roztwory niemodyfikowanych żywic epoksydowych nisko i wysokocząsteczkowych na bazie bisfenolu A typu Epidian 115, Epidian 1075 oraz Epidian 1450 dla przemysłu farb i lakierów.

Oprócz podstawowych żywic epoksydowych, które w większości przeznaczone są jako półprodukty dla producentów farb, lakierów, kompozycji epoksydowych dla budownictwa i innych gałęzi przemysłu, w zakładach odbywa się również produkcja wyrobów epoksydowych o wyższym stopniu przetworzenia.

Niebawem produkcja jeszcze się powiększy. Oto bowiem od października wzrośnie ona z obecnych 15 tys. ton do 30 tys. ton rocznie. Na uruchomienie nowych linii Ciech przeznaczył 35 mln zł. Ich budowa posuwała się w ekspresowym tempie. Zajęła ledwie dwa miesiące.

W tej chwili Sarzyna – Organika jest w stanie zaspokoić blisko 30 proc. popytu europejskiego rynku w zakresie żywic epoksydowych.

Rozwój tego kierunku działalności Grupy Ciech, to jeden z jej priorytetów. W strategii koncernu na lata 2007 – 2011 zapisano bowiem, że w przypadku dywizji Organika zakłada się: - „zwiększenie konkurencyjności poprzez obniżenie kosztów produkcji TDI oraz umiarkowaną rozbudowę mocy produkcyjnych.

W przypadku EPI, żywic epoksydowych, żywic poliestrowych i pianek PUR dodatkowe efekty przyniesie obniżka kosztów, poszerzenie portfela produktów i rozbudowa mocy produkcyjnych. Przewiduje się, że nakłady inwestycyjne wyniosą 0,7 - 1,0 mld zł, a szacowany roczny wpływ na EBITDA w perspektywie trzech – czterech lat będzie na poziomie 150 mln zł”

Czytaj więcej: żywice 56 Inwestycje 716