Włochy: producenci maszyn do przetwórstwa TS mogą nadal działać

Włochy: producenci maszyn…

Włosi znacznie zaostrzają walkę z epidemią koronawirusa. Kolejnym krokiem jest wstrzymanie na całym terytorium kraju wszelkiej działalności produkcyjnej, która nie jest niezbędna. Zatrzymanie produkcji potrwać ma do 3 kwietnia br. O takiej decyzji włoskiego rządu poinformował w sobotę wieczorem premier Włoch Giuseppe Conte.

Decyzja ta oznacza zamknięcie w całych Włoszech wszystkich fabryk i zakładów produkcyjnych, które nie mają strategicznego znaczenia, niezbędnego dla funkcjonowania kraju.

- To najtrudniejszy kryzys w naszym kraju w czasach powojennych - podkreślił premier w swoim wystąpieniu, zapewniając jednocześnie, że produkcja żywności i wszystkich niezbędnych artykułów będzie kontynuowana, a sklepy i apteki będą nadal otwarte.

Dobrą wiadomością dla włoskich producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy jest fakt, iż sektor ten został uznany jako niezbędny i jako taki może dalej funkcjonować.

Zgodnie z dekretem włoskiego premiera opublikowanym w niedzielę 22 marca,  produkcja maszyn dla przemysłu tworzyw sztucznych i gumy, w tym części i akcesoriów (określonej kodem Ateco 28.96 - włoskiej klasyfikacji rodzajów działalności gospodarczej) została uznana za jedną z branż mających strategiczne znaczenie dla funkcjonowania kraju. Lista wszystkich nieobjętych zakazem działalności sektorów znajduje się TUTAJ.

Oczywiście, jak podkreśla włoskie stowarzyszenie branżowe Amaplast, wszystkie działające takie fabryki będą musiały przestrzegać zasad (zawartych w podpisanym dzisiaj protokole), ograniczających rozprzestrzenianie się infekcji oraz priorytetowo traktować bezpieczeństwo i zdrowie osób zaangażowanych w cykl produkcyjny. 

„Jeśli chodzi o dostawę materiałów i komponentów, zanotowaliśmy kilka opóźnień, ale w tej chwili nie mają one wpływu  na standardowe wykonanie produkcji” - informuje Amaplast.

Dozwolona jest również działalność związana ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadem oraz odzyskiem surowców (Ateco 38).

JL

Reportaże

Forum