Współpraca Lanxess i EconCore w zakresie kompozytów kanapkowych

Współpraca Lanxess i EconCore w zakresie kompozytów kanapkowych
Spółki Lanxess oraz EconCore N.V. podjęły współpracę w celu opracowania nowych, termoplastycznych materiałów kanapkowych do konstrukcji lekkich. Firmy zamierzają wyprodukować rdzenie o strukturze plastra miodu z poliamidów Durethan w zautomatyzowanym, ciągłym procesie opatentowanym przez firmę EconCore. Z nowymi poliamidowymi rdzeniami łączone będą m.in. oferowane przez Lanxess termoplastyczne kompozyty Tepex wzmacniane włóknem szklanym. W ten sposób powstaną kompozyty o wysokiej efektywności zastosowań.

- Dzięki EconCore i jej technologii produkcji lekkich rdzeni o strukturze plastra miodu znaleźliśmy partnera, który zapewnia nam i naszym klientom dostęp do kluczowej metody tworzenia konstrukcji lekkich - powiedział Hartwig Meier z firmy Lanxess.

- Jako wiodący globalny dostawca materiałów do konstrukcji lekkich oraz związanego z nimi know-how inżynierskiego, koncern Lanxess zaoferował nam wspaniałą możliwość opracowania nowych zastosowań do produkcji naszej innowacyjnej technologii rdzeni o strukturze plastra miodu ThermHex na masową skalę - mówi Jochen Pflug, dyrektor wykonawczy EconCore N.V.

Poliamidowe rdzenie o strukturze plastra miodu oraz kompozyty kanapkowe, w których są stosowane, otwierają nowe możliwości w dziedzinie konstrukcji lekkich, m.in. w przenoszących duże obciążenia motoryzacyjnych elementów konstrukcyjnych. Odnosi się to szczególnie do kompozytów z warstwą zewnętrzną Tepex.

Poliamidy Durethan zapewniają rdzeniom o strukturze plastra miodu wysoką sztywność i wytrzymałość, nawet przy względnie wysokich temperaturach. Gwarantują również dobrą odporność na starzenie termiczne. Połączenie rdzeni o strukturze plastra miodu na przykład z warstwami zewnętrznymi Tepex tworzy w efekcie kompozyt kanapkowy, który zapewnia wysoką wytrzymałość i sztywność.

- Oczekujemy, że termoplastyczne konstrukcje kanapkowe, charakteryzujące się wysokiej jakości właściwościami mechanicznymi, będą mogły zastąpić metal w wielu dziedzinach, przez nastąpiłoby zmniejszenie masy, na przykład w pojazdach silnikowych, lecz także w branży budowlanej i transportowej, w szkutnictwie i meblarstwie oraz w produkcji pojazdów z przestrzenią mieszkalną - konkluduje Meier.

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A